Jenom stojí a čučí! Prezident Zeman drsně zametl s těmi, kteří mu chodí na náměstí s červenými kartami

25.06.2019 17:44

Prezident republiky Miloš Zeman zavítal při své cestě Krajem Vysočina do Humpolce. V kraji bude na návštěvě až do čtvrtka, následovat bude krátká dovolená v jeho oblíbeném Novém Veselí.

Jenom stojí a čučí! Prezident Zeman drsně zametl s těmi, kteří mu chodí na náměstí s červenými kartami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Česka Miloš Zeman

„Můj projev nebude trvat déle než 3,5 hodiny. Přijel jsem sem ze dvou důvodů. Jednak, abych vám poděkoval za hlasy, které jsem dostal v druhém kole prezidentské volby. Druhý důvod? Jsem tady proto, abych slyšel vaše názory a abych odpověděl na vaše otázky,“ sdělil Zeman úvodem. „Jmenuji se Hliník a pouze při výjezdech mimo Humpolec používám krycí jméno Miloš Zeman,“ zavtipkoval Zeman.

„Českou spořitelnu jsme neprodali za korunu, ale za 20 miliard korun. Můžete samozřejmě kritizovat, že to bylo málo,“ poznamenal Zeman k první otázce ohledně prodeje České spořitelny. „Nejhorším problémem státem vlastněných bank byl velký podíl klasifikovaných, tzn. nesplatitelných úvěrů,“ poznamenal Zeman s tím, že existovaly tzv. politické úvěry.

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš bude premiérem až do konce tohoto volebního období?

96%
4%
hlasovalo: 26567 lidí
Další dotaz směřoval k demokracii a k volbám. „Za největší demokratický projev člověka považujete volby, ne demonstrace. Jaký je váš názor, jak volby více posunout kupředu, jak přitáhnout lidi k volbám, aby vyjádřili svůj názor?“ zeptal se občan prezidenta Zemana. „Ano, za největší demokratický projev člověka považuji svobodné volby,“ poznamenal Zeman a zopakoval, že za svobodné volby horoval i v roce 1989 na Letenské pláni. Nyní se dle jeho slov demonstruje proti výsledkům svobodných voleb. „Zvýšit volební účast je možné několika způsoby, ale já sám jsem navrhoval, aby se opět zavedla povinná volební účast. A  víte, kdy u nás byla? Za první republiky,“ uvedl. 

Prezident přiznal protestujícím právo na demonstrace, vláda se ale podle něho v demokratické svobodné společnosti mění demokratickými svobodnými volbami, nikoli demonstracemi. Odvolat premiéra lze podle prezidenta jen vyslovením nedůvěry v Poslanecké sněmovně. „Podle počtu hlasů to na to zatím nevypadá. Anebo musí být poražen ve volbách, což se také nezdá býti pravděpodobné,“ řekl Zeman. Poslední volby do Poslanecké sněmovny se konaly na podzim roku 2017, Babišovo hnutí ANO v nich získalo 29,64 procenta hlasů a s velkým náskokem zvítězilo.

Veřejnost proti Andreji Babišovi protestuje od dubna. Lidé premiérovi vytýkají jeho trestní stíhání v takzvané kauze Čapí hnízdo. Poslední demonstrace proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, kterou uspořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, se v neděli na pražské Letné zúčastnilo 283.000 lidí.

Fotogalerie: - Monstrakce proti Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...

Organizátory demonstrací na Hrad Zeman k diskusi zvát nechce. „Tito lidé nejsou nikým voleni,“ zdůraznil  Zeman. Na Hrad si dle svých slov zve jen politiky, kteří museli projít ohněm voleb. „Demonstrace, které požadují demisi vlády, považuji za neznalost Ústavy,“ dodal. 

O demonstrantech proti němu, kdy chodívali na jeho setkání s červenými kartami, pak řekl následující. „Tito lidé nemají odvahu ani schopnost se na něco zeptat. Když lidé jenom stojí a čučí, je to na demokratickou diskusi trochu málo,“ poznamenal a lidi na humpoleckém náměstí vyzval, aby měli čitelný a nevybledlý transparent. Podle svých slov jej nemohl na tu dálku přečíst. 

Závěrem si prezident Miloš Zeman odnesl propisku poté, co se podepsal do pamětní knihy města. „Chtělo by se říct, tužku vám vracím, ale já ji nevracím, nechám si ji,“ poznamenal za potlesku přítomných Zeman.

Zeman je na páté oficiální návštěvě kraje. Před představiteli kraje znovu podpořil dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. „Tato elektrárna se už dvakrát zaplatila, což se málo ví,“ řekl Zeman. Za silného spojence v prosazování dostavby označil současného ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO).

V dalších dnech prezident navštíví Třebíčsko a Žďársko. Oficiální návštěvu ukončí 27. června v Bystřici nad Pernštejnem. V kraji pak stráví několik dní dovolené v Novém Veselí, kde spoluvlastní nemovitost.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…