John posiluje „velkého bratra“, tvrdí právník

06.01.2011 6:16

Protikorupční balíček, který připravil ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John, značně posílí pravomoci policie, což se nelíbí právníkovi Janu Vobořilovi.

John posiluje „velkého bratra“, tvrdí právník

Vobořil působí v organizaci  Iuridicum Remedium, které dlouhodobě bojuje proti pokusům státu posílit dohled nad občany.

Hranici soukromí ohrožuje kupříkladu vládou schválený návrh rozšiřující možnosti, kdy může policie nasadit odposlechy. Nyní to bylo možné pouze v kauzách, kde pachatelům hrozilo alespoň 10 let vězení, tato hranice by se měla snížit na osm.

Odposlechy byly nadužívány

"V posledních letech se dařilo snižovat počty odposlechů, jejichž časté úniky byly v minulosti zneužívány. Navrhovaná změna by tento podle našeho názoru pozitivní trend zvrátila," tvrdí ale Vobořil a svá slova dokládá statistikami.

Vloni policisté nasadili odposlechy ve 4 571 případě, což je téměř o čtyři stovky méně „napíchnutých" telefonů než v roce 2008. "Otázkou také je, na základě čeho se pan ministr domnívá, že bude odhaleno více případů korupce, než tomu bylo v době, kdy úprava, k níž se chce vrátit, byla v účinnosti?" ptá se oprávněně také právník, zapravdu mu dává i bývalý vysoký pracovník ministerstva vnitra.

Snazší práce

"Samozřejmě to policistům usnadní práci. Byli by hloupí, kdyby nevyužili situace a nezískali pravomoci, které jim dovolí jen sedět v kanceláři a dostávat vše na stříbrném talíři, místo aby vyrazili do terénu," řekl pro iDnes.cz.

Dalším problematickým ustanovením v protikorupční novele je plán vrátit policii pravomoc nahlížet do daňových záznamů ještě před zahájením trestního řízení. Od letoška smějí elitní detektivové prolomit "daňovou mlčenlivost" jen v případě nejzávažnějších trestných činů a navíc pouze se souhlasem státního zástupce.

Pohled do talíře

Vláda by nyní chtěla policii tuto pravomoc vrátit, i když pouze skrze jedno specializované pracoviště. "Nahlížení do daňových přiznání není zásahem do lidských práv," uvedl nedávno ministr John.

"Nahlížení do daňových přiznání samozřejmě zásahem do lidského práva na soukromí je," namítá Vobořil s tím, že považuje za dostačující současnou oznamovací povinnost správce daně.

"Naopak trend, kdy bude mít policie volný přístup do řady databází státní správy, jejichž údaje bude moci volně využívat a propojovat, považuji (i s ohledem na případy, kdy policisté zneužívaly tyto pravomoci ve svém osobním zájmu) za nebezpečný," uzavřel pro iDnes.cz Vobořil.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …