„Česká republika je jediná země z EU, která má dlouhodobě větší počet volných pracovních míst než nezaměstnaných, přitom máme jednu z nejnižších minimálních mezd, což nedává smysl,“ říká v dnešním komentáři bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší mluvčí vlády a redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček, který je celoživotním vášnivým cestovatelem a také sociálním demokratem. „Kdybychom minimální mzdu zvýšili, samozřejmě to bude podniky nutit, aby se zvýšila produktivita práce, a to by pomohlo ekonomice, i těm asi 150 tisícům lidí, kteří za minimální mzdu pracují,“ dodal. V Evropské unii jsou velké rozdíly. Na jedné straně stojí země jako je Německo, Lucembursko, Holandsko a na druhé straně země jako Bulharsko, Rumunsko nebo Litva.
Rouček: Minimální mzda? 20 000,-Kč
Rouček upozorňuje racionálně na skutečnost, že Rada EU přijala v loňském roce za souhlasu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky Směrnici o minimální mzdě, podle které by se minimální mzda měla rovnat 50 % průměrné hrubé mzdy. Jenže realita je jiná. „Směrnici by měly země zakomponovat do svého právního řádu. V ČR byla za rok 2022 průměrná mzda přes 40 tisíc korun, minimální mzda by tedy měla být ne 17300, ale 20 000. Ministr práce a sociálních věcí, který se směrnicí vyslovil souhlas, a je jeho povinností přenést ji do českého prostředí, teď navrhuje 30 procent. Nedivím se, že pro zaměstnance, kteří za minimální mzdu pracují, je tohle nepřijatelné,“ uvedl znalec politologie i sociologie.
„Zvýšit minimální mzdu by bylo dobré pro všechny. Měli bychom se snažit, abychom obecně měli vyšší mzdy. Ty nutí podniky, aby šly více cestou automatizace, robotizace a dostali jsme se do vyšší ekonomické ligy. Pokud budeme stále stavět náš ekonomický systém na nízkých mzdách, tak bude spokojeno pár zaměstnavatelů. Ale jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele to dobré není,“ dodal.
Alespoň trochu hájit sociální stránku? „To bych u lidovců předpokládal“
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka je dlouholetým členem KDU-ČSL. „U lidovců by člověk předpokládal, že alespoň trochu budou hájit sociální stránku na rozdíl od vysloveně pravicových stran jako je ODS nebo TOP 09. Ministr Jurečka opakovaně ukazuje, že jsou mu bližší zájmy zaměstnavatelů, než zaměstnanců, kteří pracují za minimální mzdy. Opět připomínám lidovcům, že by si měli uvědomit, jaké zájmy a jaké voliče reprezentují. Když budou hájit zájmy jen těch nejbohatších, do Sněmovny se příště nedostanou,“ dodal. Námitky Fialovy pravicové vlády a některých zaměstnavatelů, že „si to naše ekonomika nemůže dovolit” neobstojí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim