Kdyby se EU s Cameronem nedohodla, následoval by dominový efekt, míní politolog Petr Kaniok

20.02.2016 21:25

Rizikem pro dezintegraci Evropské unie by spíše bylo, kdyby se Unie s Británií nedohodla na vyřešení jejích požadavků. ČTK to dnes řekl politolog z brněnské Masarykovy univerzity Petr Kaniok. Podstatnější než samotná dohoda je výsledek referenda o setrvání Británie v Unii, které britská vláda vyhlásila na červen, uvedl.

Kdyby se EU s Cameronem nedohodla, následoval by dominový efekt, míní politolog Petr Kaniok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Britský premiér David Cameron už řekl, že vládní kabinet Britům doporučuje, aby hlasovali pro další členství v Unii. Kdyby se britští voliči rozhodli vrátit k suverenitě, znamenalo by to zásadnější signál, protože s řadou věcí jsou nespokojeny i další země, a mohl by následovat dominový efekt, míní politolog.

Dohoda Británie se zbytkem Evropské unie mimo jiné předpokládá, že Londýn se nemusí podílet na další politické integraci EU. Obsahuje také pojistky proti zasahování do finančních záležitostí Británie. Krizové mechanismy spouštěné ve snaze bránit finanční stabilitu eurozóny se například nebudou moci dotýkat rozpočtů zemí mimo ni a otázky finančního dohledu zemí bez eura jsou jen jejich věcí, pokud se nerozhodnou jinak. Podařilo se najít kompromis v případě přídavků, jež země vyplácí pracovníkům z jiných zemí Unie na děti, které zanechali ve své vlasti.

Obsah dohody je podle Kanioka mnohem zásadnější z pohledu britské politiky než z hlediska fungování integrace zbylé sedmadvacítky. Ostatní státy, které Británii ustoupily, tím dávají najevo, že mají vůli ustoupit a domluvit se. Jak uvedl, žádný z bodů neznamená nic nového, co by Británie dlouhodobě neprosazovala. Cameron se tak podle něj mohl vrátit do Londýna a říct, že dovezl něco, co může mediálně prodat. Postoj české delegace byl podle jeho názoru racionální a nevybočoval z chování delegací ostatních členských států.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

7:17 Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

TÝDEN V MÉDIÍCH Zavíráním diskusí, blokováním mailové komunikace nevhodných odesílatelů či z nepohod…