Koaliční strany mají potíže s vlastní identitou, míní Pehe

23.11.2010 23:21

Všechny tři vládní strany budou mít brzy důvody ke skutečné panice. Pouhý měsíc po volbách připomínají člověka, který potřebuje psychiatrickou léčbu, uvádí ve svém blogu politolog Pehe.

Koaliční strany mají potíže s vlastní identitou, míní Pehe
reklama

Spojenectví tří vládních stran představovalo od počátku třaskavou směs, ale tu se na čas podařilo neutralizovat vidinou do té doby v tuzemsku nevídané parlamentní většiny. To už je ale minulostí. „Pouhý měsíc po komunálních a senátních volbách připomíná vládní koalice člověka, který v lepším případě potřebuje psychoanalýzu, v horším psychiatrickou léčbu. Všechny tři strany, jak se ukazuje, mají vážné problémy s identitou," píše ve svém blogu politolog Jiří Pehe.

Podle něj jsou na tom nejhůře Věci veřejné, které si až po výprasku v podzimních volbách začínají připouštět to, na co je od počátku upozorňovali analytici. „Není možné se před volbami profilovat jako protestní strana proti zkorumpovanému establishmentu plnému politických dinosaurů a po volbách uzavřít s jednou částí tohoto jurského parku koalici," připomíná Pehe schizofrenní roli VV.

ODS na úrovni měst a krajů žádné ideje a principy nezajímají

Ke všemu strana obsadila hned několik důležitých ministerských postů lidmi, kteří nemají nejen žádné politické zkušenosti, ale ani manažerské schopnosti. „Navíc je problematické jmenovat se Věci veřejné, ale chovat se jako de facto soukromá firma podnikající v politice," poukazuje politolog na absurdnost názvu nejmenší vládní strany.

U ODS poukazuje Pehe na rozpor mezi tím, že její předseda i lidé okolo něj mluví bez přestání o reformách, škrtech a odpovědnosti, ale na úrovni krajů a měst zůstává strana v zajetí kmotrů, pro které jsou ideje a principy až na posledním místě. „Jde jim v první řadě o peníze. Nikoliv ovšem bohužel o to, jak peníze státnímu rozpočtu ušetřit, ale o to, jak stát a městské pokladny i nadále co nejpohodlněji dojit," tvrdí politolog.

Ve srovnání s vyjednávačem TOP 09 je kandidát ODS na primátora učiněný slušňák

A TOP 09 je složena v nejvyšších patrech z tolika přeběhlíků, kteří vyznávali v minulosti principy zcela jiné, že může působit nevěrohodně. „Jako příklad může posloužit vyjednávání o pražské koalici, kde TOP 09 zastupoval v čele vyjednávacího týmu politik, který před tím strávil mnoho let v ODS. Ve srovnání s ním se jeví i šéf vyjednávacího týmu ODS jako charismatický a slušný politik, a kandidát ODS na primátora jako učiněný slušňák," domnívá se Pehe.

Proto nevidí nejbližší budoucnost koaličních stran v příliš veselých barvách. „V příštích měsících můžeme očekávat, že vzájemné výpady mezi koaličními partnery natolik zastíní, či přímo zkompromitují mnohé vládní záměry, že současný trend pádu preferencí vládních stran se nejen nezastaví, ale spíše dosáhne úrovně, která v politických stranách obvykle vyvolává - ostatně oprávněně - paniku," předvídá politolog.

K věci:

Pehe: Vládu vede strana, která prohrála všechny volby 

Pehe se nemůže divit, když je levičák, neláme si hlavu Kubera 

NERV postrádá humanistický rozměr, soudí Pehe 

Foto: pwf.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…