Lidovec Výborný: Změňte volební systém, pro blaho voličů. Kdo by hodně ztratil? Babiš

14. 11. 2019 21:15

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného u nás „máme deformovaný volební systém“, k čemuž lidovci nyní navrhují změny. Vyjádřil se i k tématu přijetí uprchlíků, „nezletilých dětí bez doprovodu“, z Řecka.

Lidovec Výborný: Změňte volební systém, pro blaho voličů. Kdo by hodně ztratil? Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)
reklama

Anketa

Má předseda ÚS Pavel Rychetský vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 27951 lidí
„Já bych měl tady zdůraznit, že nám nejde o nás – o politické strany, ale o voliče,“ zdůraznil. „Hlasy všech voličů by měly mít stejnou váhu, ale nemají. Máme deformovaný volební systém, v němž vítěz získává bonusovou odměnu. Kdyby se proměnil vzorec přepočítávání hlasů na mandáty, hnutí ANO Andreje Babiše by přišlo asi o 14 mandátů, které by získaly menší strany, jak lidovci, STAN a podobně,“ pravil Výborný.

„My otevření té debaty považujeme za důležitou pro kvalitu naší demokracie. My si velmi vážíme těch 30 let svobody, ale zároveň říkáme, že se některé věci nepovedly,“ sdělil Výborný s tím, že krok špatným směrem učinili Miloš Zeman jako premiér a Václav Klaus v dobách opoziční smlouvy, když chtěli zmenšit počet stran, které se dostaly do Sněmovny. Ve prospěch vítěze voleb.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Lidovci pak podle Výborného prosazují ještě jednu změnu. Chtěli  usnadnit vytváření předvolebních koalic. V tuto chvíli potřebuje samostatná strana pro vstup do Sněmovny alespoň 5 procent hlasů, ale v koalici dvou stran už je to 10 procent, u koalice tří stran 15 procent a tak dále. Ani to se Výbornému nezdá férové.   

Ve druhé polovině rozhovoru se věnoval dopisu řecké vlády, která požádala Česko o přijetí čtyřiceti uprchlíků.

„Každý den, kdy to nezletilé dítě bez doprovodu zůstává v řeckých hot-spotech, tak zůstává bez vzdělání, je špatně. Tady jde o symbolickou solidaritu s dětmi,“ zdůraznil Výborný s tím, že každé dítě, které bychom do Česka přijali, má být prověřeno. „Musí tady jít o dítě, které je nezletilé, které je bez doprovodu, ale další kritéria by měla být na našich bezpečnostních orgánech,“ pokračoval předseda KDU-ČSL.

Národnost uprchlíka pro něj však není rozhodující. „My tady budeme ty děti kádrovat, jestli pomůžeme dítěti ze Sýrie nebo z Pákistánu? To mně přijde opravdu nedůstojné, ty děti nejsou nějaké zboží,“ upozornil Výborný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…