Malá Losenice uctila vojáka Štěrbu, který padl v Afghánistánu

17.03.2018 16:47

V Malé Losenici na Ždársku ode dneška připomíná pamětní deska vojáka Milana Štěrbu, který před deseti lety padl v Afghánistánu. Bylo mu 34 let. Vesnička, v níž vyrůstal, umístila památník na budovu bývalé školy. Dnešní odpolední slavnosti s odhalením desky se kromě místních zúčastnili členové Štěrbovy rodiny a jeho kamarádi z armády, napsala ČTK.

Malá Losenice uctila vojáka Štěrbu, který padl v Afghánistánu
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.

„Na Milana jsme nezapomněli,“ řekl starosta Jaromír Jonák. „Milan byl od druhé světové války prvním českým vojákem, který padl v boji,“ řekl přítomným ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany Eduard Stehlík. Uvedl, že Česko mělo v té době už několik mrtvých jak z Afghánistánu, tak z Balkánu, ale Milan Štěrba byl první, který padl ve skutečném boji. „Také proto se bráním tomu hovořit o něm jako o někom, kdo zemřel. On padl, a v tom já vidím jako voják obrovský rozdíl,“ řekl Stehlík.

Historik zároveň připomněl jméno dalšího vojáka Jiřího Schamse, který po těžké nemoci zemřel před třemi lety. Zraněn byl také 17. března 2008 při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, při němž velitel ochranného týmu Štěrba zemřel.

Štěrba se narodil v novoměstské nemocnici 25. srpna 1973, až do dospělosti žil v Malé Losenici. Dojetí bylo na řadě přítomných patrné i dnes. Hlas se chvěl také starostovi Jonákovi. „Tragická smrt Milana zasáhla nejen nás kamarády, co jsme s ním vyrůstali, ale můžu říci, že všechny obyvatele vesnice,“ řekl po slavnosti novinářům. O umístění pamětní desky na budovu, kam Štěrba začal chodit do školy, rozhodlo obecní zastupitelstvo. Slavnosti se zúčastnilo okolo 150 lidí.

Štěrba byl příslušníkem speciálních sil vojenské policie, které operovaly v jihoafghánské provincii Hílmand. Útoku útočníka, který měl na těle připevněnou výbušninu, podlehl v okrese Girišk. Zahynuli také dva dánští vojáci a čtyři Afghánci. In memoriam byl Štěrba povýšen do hodnosti poručíka a byl mu udělen Záslužný kříž nejvyššího stupně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

13:31 Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

Po nedávném vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 se zastupitelé Prahy 1 shodli na nové koalici. St…