Malospotřebitelé a banky v Rusku doplatí na oslabený rubl, tvrdí komentátor

10.10.2014 14:46

Západní tisk tvrdí, že je Rusko ve svěráku sankcí. Na malospotřebitele doléhá zvýšení cen potravin. Ve srovnání s loňským obdobím podražily o 11,4 procenta. Ruská měna oslabuje a ekonomika se ocitá v potížích. Na Českém rozhlase Plus se tím zabýval novinář Libor Dvořák, který se dlouhodobě zaměřuje na oblast Ruska.

Malospotřebitelé a banky v Rusku doplatí na oslabený rubl, tvrdí komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Hlavní ruská banka za poslední tři dny utratila jednu a tři čtvrtě miliardy dolarů na normální bankovní provoz. Dochází také k pravidelnému snižování cen ropy, které se projevuje vždy na pomezí léta a zimy. Kvůli sankcím pak ruské banky obtížně získávají zahraniční úvěry.

Rusko zažije masivní odliv zahraničního kapitálu a zrychlení inflace

Podle listu Wall Street Journal dosáhne letos Rusko jen půlprocentního hospodářského růstu. Bude to provázet masivní odtok zahraničního kapitálu ze země. Předpokládá se také zrychlení inflace kvůli slabému rublu a také kvůli zákazu dovážet potraviny ze zemí, které uvalily na Rusko sankce.

Putin možná mocensky ovládá svou zemi, ale pádu kurzu rublu nezabrání. Myslí si to komentátorka Businessweeku Carol Matlacková.

Celý článek ZDE.

Oslabení rublu pocítí malospotřebitelé, banky i zahraniční subjekty, které mají v Rusku továrny

Libor Dvořák pak s odkazem na Vladimira Jevstifejeva z moskevské banky Zenit uvádí seznam těch, kteří pocítí klesající hodnotu rublu.

Jedná se o ruské malospotřebitele kvůli zvyšujícím se cenám potravin i osmiprocentní inflaci. Pak dojde na ruské banky a další firmy. Oslabení rublu ničí jejich obchodní bilanci. A v následujících třech měsících pak musí splatit dluhy ve výši 54,7 miliardy dolarů. Třetí skupinou jsou zahraniční výrobní subjekty v Rusku, protože se ceny dovozových subdodávek zvyšují, což vede ke zvýšení cen finálních produktů a tudíž i k poklesu prodeje.  

Rusko prozatím tyto negativní vlivy ustojí. Jeho valutové rezervy v tuto chvíli činí asi 460 miliard dolarů a země má navíc 150 miliard v úvěrech, které poskytla do světa. Prognózy dalšího vývoje ale nejsou příznivé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…