Martin Fendrych: Vyvlastňování bytů je logický krok. Škoda, že jsme se do toho nepustili tak jako v Berlíně

06.04.2019 6:22

Komentátor Martin Fendrych na serveru Aktuálně.cz poukázal na problematiku bydlení v Praze a upozornil na akci „Vyvlastnit Deutsche Wohnen“, probíhající v německé metropoli, jejímž cílem je uspořádání referenda o vyvlastnění bytů této společnosti obchodující s nemovitostmi. „Byt, bydlení, není běžná komodita, byt je nezbytnost, pokud se nerozhodnete být bezdomovcem,“ píše Fendrych ve svém komentáři a dodává: „U nás vyvolal pohoršení už jen nápad, že by se zjišťovalo, kdo drží byty prázdné, spekulativně čeká na ještě vyšší, ještě vyhnanější, ještě lepší ceny (viz akce ‚elektroměry‘, jež málem rozložila pražskou koalici). Přijít někdo s nápadem vyvlastnění, to by byl teprve řev.“

Martin Fendrych: Vyvlastňování bytů je logický krok. Škoda, že jsme se do toho nepustili tak jako v Berlíně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Zdeněk Hřib

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28865 lidí
„Ceny bytů v Praze? Peklo. Pokud chce mladá (nebo stará) rodina bydlet ve svém (a je zjevné, že nájmy se teď nevyplatí, to už je lepší hypotéka), musí se na desítky let zadlužit a žít pak s tímto limitujícím balvanem uvázaným na krku. Že je to s byty v Praze špatně, na levačku, to víme už dlouho. Že se jejich ceny urvaly od reality, víme taky dlouho a nekončí to,“ píše na úvod svého komentáře Fendrych a poukazuje, že podobná situace je i v modernějších metropolích, přičemž jmenuje především Berlín, o němž píše: „Tam teď jedna radikální iniciativa chce dokonce byty vyvlastňovat. Je to cesta? Je to katalyzátor.“

„Jde o akci ‚Vyvlastnit Deutsche Wohnen‘ (Deutsche Wohnen je německá firma, jež pronajímá a prodává byty), jejím iniciátorem je Rousbeh Taheri, který chce v německém hlavním městě uspořádat referendum o vyvlastnění bytů všech firem, které jich (jednotlivě) vlastní více než 3000. Jde tedy o óbrfirmy. Celkem se má takových bytů v Berlíně nacházet skoro čtvrtina milionu,“ poukazuje Fendrych na dění kolem bytů v Berlíně a dodává: „Taheri nepopírá, že ‚je to třídní boj‘, dodává však: ‚Ale my jsme ho nezačali. Radikálnost našich požadavků je reakcí na radikálnost trhu.‘ Za posledních deset let v Berlíně stouply ceny nájmů zhruba o 90 procent.“

Fendrych také objasňuje, kde se takto radikální myšlenka vzala: „Akce volající po vyvlastnění nespadla z nebe, Taheri upozorňuje, že i slušně situované rodiny (úplně stejně jako v Praze) mají velký problém sehnat v Berlíně adekvátní bydlení. Natožpak rodiny chudší. S kolegy už roky organizuje protesty a setkání s politiky, změnilo se málo. ‚Z této zkušenosti se naše hnutí radikalizovalo. Došli jsme k tomu, že velké koncerny se nedají výrazně změnit, že je potřeba změnit majitele.‘“

„Akci ‚Vyvlastnit Deutsche Wohnen‘ podle některých průzkumů podporuje více než polovina Berlíňanů, právně Taheri vychází z článku 15 německé ústavy, který umožňuje vyvlastnit půdu, přírodní bohatství nebo prostředky produkce na základě zákona a za náhradu,“ doplňuje Fendrych k podpoře vyvlastnění ze strany obyvatelstva německé metropole.

„Výhrady proti takovému kroku jsou jasné: ultralevicovost, komunismus, ohrožení soukromého vlastnictví, nabourání trhu (u nás by se řeklo ‚neviditelné ruky trhu‘, že), odrazení developerských firem od investic atd. Hleďme, a přece akci podporuje zřejmě polovina Berlíňanů,“ upozorňuje Fendrych na výhrady vůči této akci a zaměřuje se též na pojem „radikální trh“: „Zajímavý je však naproti tomu pojem ‚radikální trh‘, ‚radikalizovaný trh‘, tedy trh, který se vymkl, už není běžným trhem, podobně jako radikální politik či radikální věřící není běžným politikem a věřícím. Radikální trh v sobě obsahuje hrozbu a nepřátelství, necitlivost (je to přece trh, řekne oponent).“

Fendrych též tvrdí, že Němci jakožto společnost jsou dále než my, a že: „Berlínská bytová krize ukazuje na tupost a lhostejnost oné neviditelné ruky trhu, která nerozlišuje komodity. Byt je pro ni totéž jako třeba zásoba lithia či zlata (nebo, buďme doma, něco jako dluh, na tom se dá taky náramně vydělat). Klidně bude držet byty prázdné, jen aby jejich cenu (nájmy) vyhnala nahoru.“ A přidává i příklad z Česka, jímž je komodita lesů: „Vede to k tomu, že se vysazovaly jen smrky, podniky vydělaly miliardy, ale teď jdou české lesy do kopru,“ myslí si Fendrych.

„Byt, bydlení, není běžná komodita, byt je nezbytnost, pokud se nerozhodnete být bezdomovcem,“ tvrdí Fendrych a doplňuje: „Byty, politika bydlení, ukazují, v jaké společnosti žijete, jak je ‚lidská‘. Vyvlastnění je radikální, z české historické zkušenosti nepřijatelný krok (němečtí právníci ovšem upozorňují, že je to krok možný). Ale zároveň je to krok logický: v Berlíně (údajně i v Praze, čísla neznám a nezná je ani primátor Hřib) jsou tisíce bytů ležících ladem a čekajících na ještě vyšší hodnotu, zatímco lidé marně hledají dostupné bydlení. Berlíňané si uvědomují: došlo to moc daleko.“

„U nás vyvolal pohoršení už jen nápad, že by se zjišťovalo, kdo drží byty prázdné, spekulativně čeká na ještě vyšší, ještě vyhnanější, ještě lepší ceny (viz akce ‚elektroměry‘, jež málem rozložila pražskou koalici). Přijít někdo s nápadem vyvlastnění, to by byl teprve řev,“ poukazuje Fendrych na nedávný spor ohledně návrhu zmapovat počet prázdných bytů v Praze s pomocí údajů z elektroměrů, jenž vyvolal silný neklid uvnitř pražské koalice. O záměru Pirátů odhalovat prázdné investiční byty v Praze informoval pražský primátor Zdeněk Hřib.

„Zároveň je to tu stejné jako v Berlíně, sehnat byt je porod, sehnat levný byt zázrak, přitom Praha nabízí dobré pracovní příležitosti, takže má smysl tu žít,“ dodává Fendrych na závěr a povzdychuje si, že u nás k ničemu podobnému, jako je berlínská akce, nedochází: „Akce ‚Vyvlastnit Deutsche Wohnen‘ je dobrá v tom, že ukazuje, kam míříme. Praha by se měla obrátit zpátky k lidem, pražské bydlení by se mělo vrátit do lidských dimenzí. Práce pro politiky. Škoda, že tu nemáme akci ‚vyvlastnit prázdné byty velkých firem‘, postrčila by politiky k řešení. Akce ‚elektroměry‘ je slabá jak čaj z kopřiv, navíc se nekoná.“

Celý komentář si můžete přečíst ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

22:30 „Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

Doslova bouři vyvolal řeporyjský starosta Pavel Novotný poté, co prohlásil, že nemocná dcera Felixe …