Miliardář, který platil Pavla, chce pozvednout levici. V čele s Nerudovou. Paroubek má jasno, o co tu jde

06.03.2023 20:15 | Ze sítí

Podnikatel a miliardář Jan Barta, který v prezidentských volbách sponzoroval Petra Pavla, chystá projekt znovuoživení sociální demokracie, protože levicově smýšlející lidé podle něj nemají zastání mimo populistické a extremistické strany. Podle bývalého předsedy Jiřího Paroubka je to ale jen snaha současných pravicových struktur kolem vládnoucí pětikoalice, aby vedle celého Parlamentu ČR a Hradu ovládla dokonce i levicové spektrum české politiky.

Miliardář, který platil Pavla, chce pozvednout levici. V čele s Nerudovou. Paroubek má jasno, o co tu jde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Barta v rozhovoru pro server Seznam Zprávy přišel s informací, že chystá projekt znovuoživení sociální demokracie. „Levicově smýšlející lidé a střední třída dneska nemají nepopulistické a neextremistické zastání,“ vysvětlil, proč chce sponzorovat tento projekt. Nicméně celý projekt je prý v plenkách a Barta se pouze setkal s několika aktéry, například s předsedou ČSSD Michalem Šmardou a s politiky Zelených. Oslovit by chtěl třeba i Janu Maláčovou a Josefa Středulu.

Nechce dle svých slov zakládat něco zcela nového, to by nedávalo smysl. „Opravdu bych ale byl rád, kdyby se na scénu vrátila sociální demokracie, zbavena toxických přívěsků navázaných na Miloše Zemana a jeho éru,“ pravil miliardář Barta. A dodal: „Zdravá a stabilní sociální demokracie je důležitá pro vývoj liberální demokracie v Česku.“

Barta v rozhovoru zmínil i Jiřího Paroubka a jeho iniciativu Nespokojení. O tyto osobnosti nemá zájem, ale je rád, že bývalý premiér s iniciativou přišel. „Potřebujeme více takových hnutí, která získají jedno, dvě, tři procenta a rozdrobí se,“ říká Barta.

Jiří Paroubek ve svém komentáři Bartu nejprve popisuje, že jde pouze o marketingový tah, jak současné vládě pomoci v boji proti hnutí ANO a SPD a posílit jejich pozici. Paroubek ale vzkazuje, že jeho nová levicová iniciativa Nespokojení půjde tvrdě do boje a silným levicovým subjektem se stane, i vůči jakékoliv Bartově iniciativě.  

Paroubek si všímá, že o Bartově nápadu informují jako první Seznam Zprávy. „Seznam Zprávy dlouhodobě pracují na formování české politiky tím ‚jedině správným směrem‘. Nyní toto médium dalo slovo jednomu ze sponzorů či dokonce architektů volební kampaně Petra Pavla, který si dnes vytyčil ještě jiný ambiciózní politický cíl. Je to zajímavé čtení,“ píše Paroubek.

Podle něj je celá Bartova iniciativa velmi průhledná. „Pravici přeci nestačí mít ve svých rukou jen úřady prezidenta, premiéra, předsedy obou parlamentních komor a předsedy Ústavního soudu, ona prostě potřebuje drapnout všechno,“ uvažuje Paroubek a vyjmenovává, jaké nápady má současná Fialova vláda, aby si upevnila svoji pozici.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…