Ministr Brabec dá 100 milionů korun na komunitní výsadbu stromů

02.10.2019 14:14

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá 100 milionů korun na podporu komunitní výsadby stromů na veřejných prostranstvích v rámci iniciativy Sázíme budoucnost. Každý zájemce bude moci obdržet dotaci až 250.000 korun na sazenice, potřebný materiál i následnou péči. V dnešní tiskové zprávě to uvedly ministerstvo a Státní fond životního prostředí (SFŽP), napsala ČTK.

Ministr Brabec dá 100 milionů korun na komunitní výsadbu stromů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cesta v lese

Příjem žádostí začne 14. října, o příspěvky se mohou ucházet místní organizace, úřady, firmy, školy, komunity, spolky, skupiny lidí i jednotlivci.

„Dotační program jsme nastartovali na podporu celonárodní iniciativy MŽP a Nadace Partnerství ‚Sázíme budoucnost‘, jejímž cílem je vysázet do pěti let mimo les a následně se postarat o deset milionů nových stromů, za každého občana naší země jeden,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Nový dotační program je postaven na dobrovolnické práci, má jednoduché schéma a žadatelům finančně pokryje veškeré náklady na materiál nezbytný k výsadbě listnatých stromů a jejich následnou péči,“ doplnil.

Prostředky podle úřadu pomohou dobrovolníkům osadit listnatými stromy vhodná, veřejně přístupná místa měst a obcí, umístěná přímo v zástavbě a v jejím okolí.  Financována bude také výsadba listnáčů v uzavřených vnitroblocích či společných dvorech bytových domů. V případě, že sázení proběhne ještě v letošním roce, může být situováno i do volné krajiny mimo les,“ uvedl úřad.

Podmínkou pro fyzické osoby, které by měly o dotaci zájem, je prokázání legitimního vztahu k místu výsadby. Organizátorům komunitního sázení nový program pokryje ex-post celých 100 procent výdajů na sazenice, substráty, hnojiva, ochranu kmene či zavlažovací vaky, ale i na zajištění odborného posudku. Do nákladů naopak nebude možné zahrnout lavičky či další doprovodné prvky, nepočítá se ani s úhradou prací spojených s výsadbou, jako je třeba příprava půdy či vykopání jamky.

Žadatel se do tří týdnů dozví, zda je jeho žádost v pořádku. Po jejím schválení a samotné výsadbě mu bude do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace. Ředitel SFŽP upozornil, že výsadba nemůže být zcela nekontrolovaná. „Nejenže je třeba zvolit dřeviny vhodné pro dané stanoviště, ale zvláště v zastavěných oblastech bývají ochranná pásma a řada technických omezení,“ poznamenal. Úřad tedy bude požadovat, aby na podpořené projekty dohlížel odborník s relevantním vzděláním, byl zpracován odborný posudek a zajištěn souhlas vlastníka pozemku. O vysazené stromy je pak žadatel povinen pečovat následujících deset let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…