Ministr Herman není křivý člověk a nelže, říká kardinál Vlk

08.11.2016 22:11

Kardinál Miloslav Vlk poskytl rozhovor internetové televizi DVTV.cz. Ještě jednou se vrátil ke kauze udělování státních vyznamenání a k případu pana Jiřího Bradyho. Jelikož v minulosti spolupracoval se současným ministrem kultury Danielem Hermanem, nemá prý sebemenší pochybnosti o tom, že člen vlády mluvil pravdu, když prozradil, že ho prezident Miloš Zeman v podstatě vydíral. Daniel Herman prý není křivý člověk.

Ministr Herman není křivý člověk a nelže, říká kardinál Vlk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Miroslav Vlk

Podle kardinála Vlka je otázka, zda prezident Miloš Zeman dostatečně zvažuje, komu udělí státní vyznamenání. Narážel tady na kauzu pana Jiřího Bradyho, o které měl informace od ministra Daniela Hermana, s nímž byl v kontaktu. „Tomu, co říká ministr Herman, zcela věřím, protože vím, že to není člověk křivý a nelže,“ konstatoval pan kardinál.

Celý rozhovor najdete zde.

Naproti tomu prezident Miloš Zeman poškodil obraz České republiky v zahraničí, protože pan Brady žije v Kanadě a jeho případu vyznamenání – nevyznamenání z rodné země se věnovaly i zahraniční deníky – včetně New York Times. Pokud si čtenáři New York Times přečtou o České republice, že prezident neudělí státní vyznamenání člověku, který přežil holocaust, údajně kvůli nějakému domácímu politickému sporu, náš obraz v zahraničí to poškodí.

Jelikož není politolog, nechtěl by Vlk příliš hodnotit, zda prezident poškozuje obraz České republiky i jinak, ale příklon Miloše Zemana k Rusku nebo k Číně může být vnímán jako poškození našeho obrazu v zahraničí. „Ve srovnání s naší dosavadní orientací, kdy jsme byli orientováni na Yápad, toto vystupuje,“ doplnil k tématu Vlk. Nechává ho přitom v klidu kritika, kterou si vysloužil u mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. Panu kardinálovi se totiž nelíbí styl, jakým Jiří Ovčáček vykonává svou práci, takže necítí potřebu se k tomu vyjadřovat.

Prozradil ovšem, že je znepokojen směřováním naší země po roce 1989, protože jsme se dostatečně nevypořádali s naší minulostí před rokem 1989. To limituje zdravý vývoj v naší společnosti. Schází nám tu prý např. společenský dialog. První český prezident Václav Havel se sice snažil o dialog a o položení nějakých morálních základů nové společnosti, ale disidenti neměli dost politického umu, aby vystavěli naši společnost na morálních základech. Místo toho se budování nové společnosti chopili „ekonomisti v čele s Václavem Klausem“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda

23:14 Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda

Volební účast 28,72 procenta. Tato účast přinesla vítězství hnutí ANO Andreje Babiše, které získalo …