Na Ukrajinu už v roce 2014? „Nejsem si jist, že by to Rusko vůbec přežilo“

27.12.2022 7:20 | Ze sítí

Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí konflikt na Ukrajině, se na ruských sociálních sítích čím dál častěji objevuje názor, že Rusko mělo vůči Ukrajině vojensky zakročit již v roce 2014. Důvody, proč to možné nebylo, pak vypočítává jeden z podcasterů z kanálu Russians With Attitude. Zmiňuje například tehdy silnou opozici, dojmy ruského obyvatelstva, ale i platební systém či zbraně, které neměla ruská armáda k dispozici.

Na Ukrajinu už v roce 2014? „Nejsem si jist, že by to Rusko vůbec přežilo“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Přeprava ruských tanků

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44914 lidí
Situace na Ukrajině se zatím nijak dramaticky nemění. Na ruských sociálních sítích se ovšem čím dál častěji objevuje názor, že k invazi mělo dojít už v roce 2014, například v souvislosti se slovy bývalé kancléřky Merkelové, že účelem Minských dohod bylo poskytnout Ukrajině čas.

Proč k tomu nedošlo pak vysvětloval podcaster Nikola z podcastu Russians With Attitude. Podotkl, že v roce 2014 bylo opoziční hnutí v Rusku stále aktivní a bylo velmi schopné v organizování protestů. Potlačené a bezmocné je až nyní. „Němcov je mrtvý, Navalný a Jašin jsou ve vězení a další utekli ze země,“ poznamenal s tím, že tito politici v únoru 2012 dokázali shromáždit sto tisíc demonstrantů v Moskvě, protože se jim nelíbilo, že Putin byl znovuzvolen po čtyřech letech panování Medveděva.

Nikola zhodnotil, že i po dvou letech byly opoziční sítě a konexe živé. „A mohli v ulicích udělat pěkný nepořádek, kdyby se stalo něco horšího. Jako třeba při plnohodnotné invazi bratrské země,“ připomenul.

Jako další důvod proti možnosti napadnout Ukrajinu v roce 2014 uvedl, že nenávist mezi Rusy a Ukrajinci byla v té době extrémně jednostranná. Obyčejní Rusové měli Ukrajince rádi a považovali je za bratry. Ukrajinci byli buď neutrální nebo tuto náklonnost neopětovali a vinili Rusy za své problémy a historická selhání. Ale protože Ukrajina nebyla v ruských médiích vůbec probíraná, tak o vzrůstajícímu odporu vůči Rusům lidé nevěděli. Což by způsobilo, že plnohodnotná invaze by byla vnímána jako nelegitimní. A ruská opozice by mohla organizovat v podstatě nekonečné protesty s neznámým výsledkem, kterých by se účastnili i obyčejní lidé, protože považovali Ukrajince za bratrský národ. „Nemůžete dobře vést válku bez jasného důvodu a se vzpourou v zádech,“ konstatoval. Kromě obyčejných lidí, ruští představitelé dle Nikoly vážnost situace také nevnímali. A kromě toho, neměli ani žádnou ideologii, která by jim umožnila něco dělat.

V roce 2014 byli v Rusku také skinheadi a příznivci krajní pravice, kteří s Majdanem sympatizovali. „Hodně se jich na Ukrajinu přestěhovalo a přidali se k plukům Azov a Aidar,“ uvedl podcaster.

Liberálové by dle něho zorganizovali protesty a ty by byly velké, zvláště s finanční pomocí USA. „Lidé by opravdu šli a protestovali, protože v podstatě každý Rus má příbuzné z Ukrajiny. A nikdo tehdy nechápal, co je na nové ukrajinské vládě špatné. Proč taky? Bylo to daleko a nezdálo se to důležité,“ řekl a dodal: „Masakr aktivistů v Oděse byl první budíček, ale to nestačilo pro celý národ, který je rozdělený a apolitický. Až po osmi letech neustálých budíčků v podobě vražd ruských civilistů, genocidní nenávisti vůči nám a otevřenému nepřátelství se někteří Rusové probudili ze snu o bratrských národech. Že je to horší a horší a něco se musí udělat.“ To podle něho vysvětluje, proč teď v ulicích měst nejsou velké protesty. Podotkl ovšem, že lídři opozice byli „neutralizováni“.

Kromě toho, kdyby se armáda skutečně pokusila o obsazení tzv. Novoruska, tak by se musela potýkat s tím, že celkem nedávno proběhla reforma a zbraně by byly ještě sovětské. „Vojáci by měli nulovou morálku,“ podotkl a zmínil také, že rakety Kalibr a další se vyráběly od roku 2013 do roku 2022 a řádně otestovány byly až v Sýrii, tedy v letech 2016 a 2017. „V roce 2014 jsme neměli ani zkušenosti, ani zbraně, které ruská armáda teď používá,“ zmínil.

Další rozdíl oproti roku 2022 je, že Rusko nemělo připravený svůj vlastní systém platebních karet. A pokud by se Západ rozhodl odstřihnout Rusko, jeho bankovní systém by se vzpamatovával ještě hodně dlouho.

V součtu by tedy Rusko mělo problémy s bezpečností, nemělo by ideologický základ, nevědělo by, co se děje, protesty by byly obrovské, ekonomika by byla v troskách, bankovnictví také, opoziční sítě by byly aktivní a podporované USA. „Nejsem si jist, že by to Rusko vůbec přežilo,“ zhodnotil, i když s dodatkem, že se samozřejmě může mýlit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …