Návštěvníci českého zámku se prý nechtějí dívat na Hitlerovy sochy

30.04.2013 10:53

Sochy z takzvané Hitlerovy sbírky zmizely po dvou dnech z nádvoří cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. Tři skulptury, které byly součástí projektu Zemské výstavy, nechal kvůli negativní reakci veřejnosti odstranit převor Justin Berka. Píšou o tom dnešní Lidové noviny.

Návštěvníci českého zámku se prý nechtějí dívat na Hitlerovy sochy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Sochy měly na nádvoří stát až do listopadu, kdy Zemská výstava, která se koná ve dvou rakouských a dvou českých městech, trvá. "Na adresu kláštera přišlo už během prvních dvou výstavních dnů tolik negativních reakcí, že se pan převor raději rozhodl sochy odinstalovat," uvedl kurátor výstavy a vyšebrodský historik Jiří Franc.

Expozice ve Vyšším Brodě se pro veřejnost otevřela v pátek 26. dubna. V neděli pak sochy z nádvoří kláštera zmizely. Veřejnost si prý stěžovala na to, že díla v lidech evokují hrůzy nacismu. Klášter podle France přitom nechtěl nijak propagovat Hitlera. "Chtěli jsme naopak upozornit na pohnutý osud vyšebrodských cisterciáků během války," uvedl Franc.

Sochy byly dlouho k vidění v zahradě hlubockého zámku

Trojice soch - Rozsévač, Veslař a Afrodita, které zakoupil Adolf Hitler, byla v letech 1939 až 1945 umístěna právě ve vyšebrodském klášteře, odkud nacisté vyhnali mnichy a z klášterní budovy udělali skladiště uměleckých předmětů z celé Evropy.

Po válce se umělecké předměty, které Hitler zabavil Židům či ukradl na okupovaných územích, vrátily z velké části původním majitelům. Díla, která patřila přímo Hitlerovi, pak byla odvezena na české zámky a do galerií. To se týkalo i těchto tří soch, které od 50. let zdobily zahradu hlubockého zámku. Když historik a badatel Jiří Kuchař v roce 2009 zveřejnil, že jde o součást Hitlerovy osobní sbírky, sochy zmizely v útrobách sousední Alšovy jihočeské galerie.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

19:54 Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

Martin Urza, jehož názory jsme vám před nedávnem představili, mimo jiné také na začátku října diskut…