Nepočítají s námi a ani nám pořádně neřekli proč. Okamura po schůzce s prezidentem definitivně potvrdil, že vláda důvěru SPD nedostane

09.01.2018 18:40

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura dnes odpoledne jednal s prezidentem Miloše Zemanem. Na dnešní schůzce se domluvili, když Zeman jako host zavítal před pár týdny na sjezd tohoto hnutí. Bavili se spolu např. o zákonu o obecném referendu, o odvolatelnosti politiků, ale také o předpokládaném druhém kole vyjednávání o vládě. Podle Okamury se prezident zastal SPD proti ministryni obrany za hnutí ANO Karle Šlechtové.

Nepočítají s námi a ani nám pořádně neřekli proč. Okamura po schůzce s prezidentem definitivně potvrdil, že vláda důvěru SPD nedostane
Foto: ReproFoto: Facebook
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura.
reklama

Rozhovor Tomia Okamury s prezidentem Zemanem prý trval téměř hodinu. Na přetřes přišlo středeční hlasování o důvěře vládě. Okamura na kameru České televize také prozradil, že s Milošem Zemanem rozmlouval také o zákonech, které hnutí SPD již předložilo do Poslanecké sněmovny.

„Pan prezident mi sdělil, že podporuje náš návrh zákona o celostátním referendu, že je to důležitý zákon. Podporuje také návrh zákona, který jsme podali, o přímé volbě hejtmanů a starostů. Mimochodem, náš návrh umožňuje i odvolatelnost politiků, což je velice důležitý okamžik,“ zdůraznil Okamura. Dále prezidenta informoval o zákonu zakazujícím šíření nenávistné ideologie. Okamura do této skupiny řadí i islám. Nyní čeká, jak se k zákonům postaví menšinová vláda Andreje Babiše (ANO). Na rozhodnutí má ještě asi čtrnáct dní.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Hnutí SPD je připraveno i nadále pracovat pro občany, a to třeba i ve vládě. Okamura v této souvislosti důrazně odmítl, že by pro občany pracoval jen Andrej Babiš. Předseda vlády dal však jasně najevo, že s Tomiem Okamurou ve vládě nepočítá. „Pořádně neřekli proč. Buď se nás bojí, nebo se bojí Evropské unie,“ spekuloval Okamura. Podle předsedy hnutí Babiš nemůže počítat ani s podporou menšinové vlády, neboť Okamura dospěl k názoru, že kabinet nedostatečně reflektuje programové priority SPD.

Někteří ministři Babišovy vlády prý o SPD dokonce mluví jako o snad fašistickém hnutí. Okamura připomněl, že v tomto duchu se vyjádřila ministryně obrany Karla Šlechtová.

„Pan prezident odsoudil tyto výroky, že to nejsou šťastné výroky, aby si někdo vymýšlel takové nesmysly. Paní ministryně Šlechtová plivla do tváře více než půl milionu občanů České republiky, kteří nás volili. Takže když někdo žádá o podporu, tak se přece nemůže takovýmto způsobem chovat. A těch ministrů, kteří o nás takto hovořili, bylo více. Byl to i ministr Pelikán. Takže je potřeba k tomu jednání přistoupit nějak slušně,“ uvedl Okamura.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Velká část rozhovoru prý byla věnována debatě o druhém kole jednání o důvěře vládě. „Bylo to jednání velice zajímavé, ale podrobnosti bych si nechal pro sebe,“ řekl Okamura. Teď je důležitější nadcházející prezidentská volba. Okamura se domnívá, že se přímá volba prezidenta osvědčila, a SPD už doporučilo volit toho kandidáta, který bude hájit zájmy České republiky, postaví se proti islamizaci České republiky a proti přijetí migrantů na naše území. Svou osobní preferenci by prý mohl odhalit ve středu nebo ve čtvrtek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

10:57 To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

Obermaierová, Panenka, Bílá, Trávníček, Čtvrtníček, Ledecký i další. Seznam herců, umělců a jiných c…