Nikdo nepotvrdil, že Babiš spolupracoval s StB. Poslanec ANO, který chtěl v takovém případě odstoupit, zůstává v klidu

19.02.2018 19:16

Na premiéra v demisi Andreje Babiše se sypou problémy, kromě sestavování vlády a kauzy Čapího hnízda totiž slovenské soudy odmítly Babiše vyškrtnout ze seznamu spolupracovníků StB. Jak moc to brzdí vznik nové vlády, kterou Andrej Babiš sestavuje, prozradil v rozhovoru na Radiožurnálu poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník.

Nikdo nepotvrdil, že Babiš spolupracoval s StB. Poslanec ANO, který chtěl v takovém případě odstoupit, zůstává v klidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kolovratník
reklama

„Za mě coby lídra kraje, pokud by se to soudně skutečně potvrdilo, znamenalo by to pro mě konec. Spolupráce s StB je pro mě nepřijatelná,“ uvedl Martin Kolovratník dne 22. 10. 2013 v anketě pro ParlamentníListy.cz. Nyní ale vyvrátil, že v tuto chvíli plánoval podat rezignační dopis na post poslance či své členství v hnutí ANO. „Je dobře, že máme média, která naše vystoupení zaznamenají. Ale z čerstvých zpráv, které nyní mám, neodvozují, že by soudy skutečně potvrdily, že by byl Babiš spolupracoval s StB. Babiš řekl, že ve svém odporu a vysvětlení bude pokračovat dál,“ řekl a dodal, že za svými slovy z roku 2013 si stojí, ale v tuto chvíli stále není rozhodnuto a raději by byl zdrženlivější.

Někteří namítají, že z hlediska politické kultury není morálně obhajitelné to, že Andrej Babiš i přes pokračující spory a verdikty slovenských soudů zůstává kandidátem na premiéra a nevyvozuje z toho důsledky. „Hlavní v těchto otázkách je odpověď voličů. Hnutí ANO v čele s Babišem v podzimních volbách získalo nezpochybnitelnou většinu a občané nám dali důvěru, a to je pro nás alfa a omega všeho rozhodování,“ dodal poslanec s tím, že se na to jistě klub zeptá a ze strany premiéra nikdy nejde o žádné nařizování a křik na poslance. „Na klubu se Andrej Babiš vždy chová velmi demokraticky,“ ujistil v pořadu 20 minut Radiožurnálu.

Kolovratník je přesvědčen o tom, že jak zná Babiše, ještě se o celé situaci povede v hnutí ANO diskuse. „Jak znám pana Babiše, tak klubu přinese ještě své stanovisko. Řekne, jak kauzu vidí a jak má rozmyšlené další kroky,“ míní a dodal, že například v úterý se jich Babiš na klubu ptal, zda má od klubu vůbec mandát jednat dále například s SPD, protože se ze strany poslanců ozývá řada kritiky ohledně jednání s SPD.

Verdikt ohledně Babiše a StB podle Kolovratníka nebude komplikací v jednání o vládě s dalšími politickými stranami. „Postoje všech stran jsou stejné, odmítají jednat s hnutím ANO, kde je podezřelý Babiš, ať jsou to dotační podvody, nebo spolupráce s StB, nové problémy to nebudou,“ sdělil a dodal, že s těmi, kterým to problém nedělá, již jednají a jsou to KSČM a SPD.

Na úterním poslaneckém klubu hnutí ANO se premiér v demisi Andrej Babiš ptal prý i na to, zda má od svých poslanců mandát k dalšímu jednání s hnutím SPD Tomia Okamury. „Mandát pokračuje, má ho, ale s varováním,“ uvedl Kolovratník, který také dodal, že velká část poslanců má obavu z některých razantních a extrémních vyjádření zástupce hnutí SPD i samotného Tomia Okamury.

„V případě Okamury je to například kauza Lety. Některá vyjádření jsou tak nepřijatelná, že to naším klubem opravdu rezonuje. I když výsledek úterního jednání poslaneckého klubu ANO byl, že nepodpoříme návrh na odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy Poslanecké sněmovny, tak můj osobní názor je odlišný,“ řekl Kolovratník, podle kterého by se takto jeden z nejvyšších ústavních činitelů chovat neměl. Následné jeho reakce prý shledává jako směšné výmluvy. „Uvidím, jak bude jednat dál, zda se mé rozhodnutí změní, zatím mou důvěru ale nemá,“ vyjádřil se.

Co se týká otázky referenda o vystoupení z EU, možná to sice prý vypadá, že hnutí ANO otevírá vrátka vystoupení z NATO nebo z EU, ale podle Kolovratníka tomu tak není. „Pro nás jsou tyto věci nepřijatelné, bude hodně záležet na obsahu toho návrhu a jaké budou jeho hranice. Podmínkou hnutí ANO bude pro spolupráci s hnutím SPD explicitní vyjmutí otázky v referendu o vystoupení České republiky z NATO a z EU,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

12:57 Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

Bude se za rok o přízeň voličů skutečně ucházet společná koalice Pirátů a STAN? Členové pirátské str…