Očkování: 9 tisíc dávek bude hned. Pak přijdou miliony, řekl Prymula

16.12.2020 9:15

Očkování. Světlo na konci tunelu v době koronavirové. Podle hnutí Starostové a nezávislí však vláda v přípravě očkování proti covidu-19 zaostává. MF Dnes ve svém dnešním vydání přinesla v této souvislosti rozhovor s exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, který by se měl stát vládním zmocněncem pro očkování.

Očkování: 9 tisíc dávek bude hned. Pak přijdou miliony, řekl Prymula
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Roman Prymula v Partii
reklama

První očkovací vakcíny by měly dorazit 28. prosince. „Vakcíny, které dorazí teď, tak to je víceméně záležitost malého počtu lidí, což se dá zvládnout i bez nastavených systémů. To znamená, když dostaneme něco přes devět tisíc dávek, tak to je samozřejmě možné administrovat poměrně pohodlně. Co bude klíčové, bude připravit se na měsíční dodávky v rámci milionů vakcín. Tam už to bude mnohem náročnější,“ poznamenal Prymula. 

První vakcíny podle něj půjdou v symbolických množstvích do regionů. „Když se na to podíváme, tak to jsou opravdu počty, které je možné vyočkovat za jeden den. Mělo by to jít do rizikových kategorií. To znamená, že buď to bude personál nemocnic, nebo rizikoví občané, kteří jsou ve věku nad pětašedesát let a jsou třeba v domovech pro seniory,“ podotkl. 

Vláda schválila od pátku přesun do 4. stupně systému PES. Nepřichází to podle Prymuly pozdě? „Samozřejmě je to částečně politické rozhodnutí se všemi důsledky, které to má. Nechci spekulovat, ale myslím si, že v následujících týdnech ve čtvrtém stupni zůstaneme,“ zmínil. Opatření však již více komentovat nechtěl, neboť dle jeho slov to není již jeho zodpovědnost. 

 
Deník Blesk pak v dnešním vydání přinesl shrnutí informací o očkování. Vláda podle něj jedná s šesti výrobci: Pfizer/BioNTech (do Česka má dodat 4 miliony dávek), AstraZeneca (3 mil.), Johnson&Johnson (2 mil.), Moderna (1,9 mil.), CureVac (1mil.) a Sanofi (množství zatím není rozhodnuto). Celkem jde o necelých 11,9 milionu dávek pro 6,9 milionu lidí.

Vakcína se bude aplikovat v nemocnicích, v očkovacích centrech zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu, v ordinacích všeobecných praktických a pracovních lékařů a smluvních zařízeních zdravotních pojišťoven. Připravuje se i využití mobilních očkovacích týmů.

Očkování proti koronaviru bude hrazeno ze zdravotního pojištění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…