Odborníci varují před mediální a politickou propagací neschválených vakcín

16.3.2021 8:32 odp.

Odborníci varují před mediální a politickou propagací vakcín proti covidu-19, které nebyly schválené Evropskou agenturou pro léčivé prostředky (EMA). Pod politickým a mediálním tlakem by se podle nich také nemělo měnit používání léčiv. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci vědecké rady Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové v čele s předsedou rady a děkanem fakulty Tomášem Šimůnkem.

Odborníci varují před mediální a politickou propagací neschválených vakcín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Vědecká rada uvedla, že se znepokojením sleduje situaci kolem používání léčiv a vakcín během pandemie covidu-19. Zdůrazňuje, že léčiva musejí být používána pouze na základě dat založených na důkazech z preklinických experimentů a klinických studií, která splňují mezinárodně uznávané standardy. Použití takovým způsobem, který není v souladu s registrací a dokumenty k léčivu, nesmí podle rady „podléhat vnějším mediálním či politickým tlakům“.

„Vědecká rada považuje používání vědecky neověřených léčivých přípravků a jejich kombinací v terapii covidu-19 za neetické a potenciálně nebezpečné. Riziko negativních dopadů takové terapie může ohrozit nejen zdraví pacientů, ale i důvěru společnosti v racionální farmakoterapii a ve svém důsledku v principy celé moderní medicíny založené na důkazech,“ uvedli členové v prohlášení.

Politickým tématem se v minulých dnech stalo nasazení léčivé látky Ivermektin, která se používá proti parazitům. Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) doporučoval lék distribuovat praktickým lékařům, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že by si jej sám nevzal. Nakonec ale ministerstvo umožnilo lék podávat podle uvážení lékaře při experimentální léčbě covidu.

Odborníci varují také před „neuváženou mediální a politickou propagací“ vakcín proti covidu-19, které neschválila EMA a nemají registraci pro používání v EU. „K očkování proti covidu-19 mohou být schváleny a použity pouze vakcíny, které úspěšně prošly náročnými a přísně kontrolovanými klinickými studiemi, jejichž výsledky byly řádně a úplně zdokumentovány a doloženy,“ doplnili členové vědecké rady. Výrobci také podle nich musejí doložit, že jsou připraveni zajistit výrobu všech šarží a kontrolu jejich jakosti podle mezinárodních standardů.

V Česku se v poslední době diskutuje o používání ruské vakcíny Sputnik V nebo čínské vakcíny, které nemají registraci pro používání v EU. Někteří politici včetně prezidenta Miloše Zemana uvedli, že by jim pro nasazení vakcíny v Česku stačil souhlas českého lékového ústavu. Ministerstvo zdravotnictví ale takový postup odmítá. Zeman kvůli Sputniku neúspěšně žádal odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: čtk

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…