Ovlivňování v ČT. Žádné emoce ani osobní sympatie, bouchl do stolu zájemce o post ředitele

27.05.2023 21:33 | On-line

„Nevnímám to jako handicap, ale jako pozitivum,“ prohlásil Pavel Hřídel, kandidát na generálního ředitele České televize, o faktu, že nikdy předtím nepracoval v médiích. U současného ředitele a Hřídelova protikandidáta se projevuje profesní slepota. Současný stav České televize Hřídel nevnímá jako ideální. Nezávislost v ČT není taková, jaká by měla být, vzdaluje se od poslání veřejnoprávní televize. Pokud by v kandidatuře uspěl, snažil by se o větší transparentnost, přeměnu programové skladby a objektivitu České televize. Koncesionářské poplatky by nezvyšoval.

Ovlivňování v ČT. Žádné emoce ani osobní sympatie, bouchl do stolu zájemce o post ředitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Auto České televize, ilustrační foto

Kandidát na generálního ředitele České televize a bývalý šéf teplárny Strakonice Pavel Hřídel byl hostem pořadu na DVTV. Manažerský přístup je podle něj všude stejný, uznal však, že vedení České televize a energetika se nedají srovnávat. Za handicap nicméně fakt, že v médiích nikdy nepracoval, na rozdíl od svých protikandidátů, nepovažuje. „Samozřejmě s tím všichni počítají, že jsem handicapovaný. Ale já si nemyslím, že to je zásadní handicap, protože ten přístup k řízení společnosti, základy toho, jak společnost funguje, ty jsou všude stejné,“ řekl s tím, že než začal pracovat v oblasti energetiky, pracoval v oblasti textilu. Tyto oblasti se podle něj také lišily, přesto v nich byl schopen manažerskou funkci vykonávat. „Bavíme se o manažerské funkci. Já nemusím být dobrý kameraman, nemusím být dobrý scénárista, ale musím umět řídit společnost,“ prohlásil.

 

 

Vnímá samozřejmě rozdíl mezi veřejnoprávní televizí a komerčními televizemi, které směřují za ziskem. „Veřejnoprávní televize má poskytovat službu veřejnosti v celém rozsahu. To znamená, že já se na tu organizaci nedívám jako na ziskovou organizaci, ale jako na rozpočtovou organizaci,“ uvedl.

Anketa

Jste spokojen/a s podobou „reformy“, kterou představila pětikoalice?

0%
98%
2%
hlasovalo: 26076 lidí
Jedním z protikandidátů Hřídela je současný generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Když se podíváte na manažery, kteří setrvávají na pozicích delší dobu než šest let, tak se u nich projevuje takzvaná profesní slepota,“ řekl Hřídel. Tato slepota se podle něj projevuje i u pana Dvořáka. Hřídel uvedl, že to je však normální u každého člověka, který by na jedné pozici byl takto dlouho. Tato slepota se pak projevuje lenivostí nebo nezájmem o přípravu dalších projektů. „Nemůžu říct, že na mě (Dvořák) působí lenivě, ale působí na mě minimálně jako člověk, který toho České televizi už moc nedává,“ komentoval působnost ve funkci svého protikandidáta.

„Domnívám se, že by se Česká televize měla vrátit zpátky ke svému původnímu poslání. Měla by být veřejnoprávní, nezávislá, objektivní, měla by poskytovat daleko více kulturních pořadů,“ uvedl Hřídel jen pár věcí, podle kterých by se řídil, pokud by místo generálního ředitele dostal. Dodal, že sám nyní vnímá, že Česká televize od tohoto původního zadání veřejnoprávní televize ustupuje. Z jeho pohledu – jakožto diváka – dochází v České televizi k určitému ovlivňování a nenachází se v „ideálním stavu“. Českou televizi chce proto vrátit do standardní úrovně, jež je i daná zákonem.

Radě České televize ve své kandidatuře proto předložil koncepci své vize pro Českou televizi, v níž je snaha o maximální objektivitu, přeměnu programové skladby a větší transparentnost. „Česká televize je bezesporu etalon. Neříkám, že je špatná. Ale vždycky říkám, že se to dá udělat ještě lépe,“ řekl a dodal, že ať už to je více ekonomičtěji či objektivněji. Připomněl například neobjektivitu ČT při volbě prezidenta 2023, čímž se musela zabývat i Rada České televize. Do zpravodajství ve veřejnoprávní televizi podle něj nepatří emoce ani osobní sympatie, ať už k jakémukoliv kandidátovi.

Rada by se podle Hřídela měla více zabývat dodržováním Kodexu České televize, který byl schválen Poslaneckou sněmovnou. Moderátory by však se svým příchodem vyhazovat nezačal. „Není důvod, abych někoho vyhazoval. Tam jsou jasně dané parametry, které má moderátor plnit. A pokud ty parametry neplní, tak je to samozřejmě otázka diskuze a nějaké nápravy,“ vysvětlil s důrazem na komunikaci daných parametrů.

Hřídel je odpůrcem zvyšování koncesionářských poplatků, které v současnosti tvoří 79 procent výnosů České televize. Změnit by se dle jeho názoru měla ekonomika a hospodaření podniku, a tuto změnu by svým případným zvolením započal. Při příchodu problému či krize by měla firma šetřit a ne „natáhnout ruku“. Zmínil také, že v každém podniku jsou rezervy, a právě proto je otázkou, zda Česká televize v současnosti hospodaří správně. Sám by v čele České televize chtěl šetřit na vlastní výrobě ČT – přezkoumat by se mělo, jakým způsobem jsou koncipovány smlouvy.

reklama

autor: luk

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …