Petice za právo držet zbraň. Ondřej Neff vznáší vážnou úvahu

14.06.2019 9:34

Senátu byla předána petice se stovkou tisíc podpisů týkající se držení zbraní. Petice se vymezuje proti unijním snahám omezit držení zbraní a navrhuje zařadit právo držet zbraň jako ústavní zákon. Jde o novou petici takto zaměřenou. Ta původní vznikla bezprostředně kolem přijetí evropské směrnice a též ji podepsalo sto tisíc lidí. Česká republika dokonce na směrnici podala žalobu a čeká se na podzimní rozhodnutí. „Spíše než o zbraně jde o svobodu,“ hodnotí situaci v pátečním vydání Lidových novin publicista Ondřej Neff.

Petice za právo držet zbraň. Ondřej Neff vznáší vážnou úvahu
Foto: hns
Popisek: Ondřej Neff
reklama

Počet držitelů zbrojního průkazu přesáhl hranici tří set tisíc, přičemž počet zbraní se odhaduje kolem jednoho milionu. Zákon předepisuje přísná kritéria, je třeba zkoušek z teorie i praxe a zájemci musejí doložit lékařské potvrzení, které se v zákonem stanovených lhůtách obnovuje. Policie také v pravidelných lhůtách kontroluje legálně držené zbraně.

Podle statistik ale ani tolik neroste počet nových zájemců o zbraně k účelům ochrany, jako spíš ke sportovním účelům. Do toho ale přichází zostření bezpečnostního klimatu. Lidé se podle Neffa bojí budoucnosti, o zbraních se diskutuje. Petice čerstvě podaná do Senátu je takové diskuse součástí. „Tak se stalo, že ryze technická směrnice Evropské unie se stala i jablkem politického sváru,“ všímá si Neff.

Jedná se o směrnici technickou. Definuje stupně přístupnosti, respektive nepřístupnosti určitých typů zbraní. Přináší však mnoho omezení, a tím pádem proti ní vystupují ti, kterých se to týká, například zájemci o vojenskou historii a sběratelé historických zbraní.

Anketa

Jaký volební výsledek může ve sněmovních volbách dostat Klausovo hnutí Trikolora?

hlasovalo: 21425 lidí
Proti směrnici se ozývají i občané, kterých se přímo netýká. Neff poukázal na zjištění agentury Median, že zhruba třetina občanů se domnívá, že se s větším počtem zbraní v populaci zvýší bezpečnost. O něco větší počet lidí si prý naopak myslí, že se bezpečnost sníží, a čistá třetina věří, že bezpečnost na počtu zbraní mezi lidmi nezávisí.

„Je zjevné, že i ten milion zbraní mezi lidmi není zdrojem nějakého vážného problému. Stoupenci abolice proto často argumentují situací v USA, kde střelné zbraně připraví o život rok co rok doslova desítky tisíc lidí,“ dodává Neff a zmiňuje, že u nás zabije mnohem víc lidí auto než zbraň.

Česka politická reprezentace se většinově drží konceptu svobodného občana se zákonem definovaným právem vlastnit zbraň. Petici podepsali i Miloš Zeman, Andrej Babiš, Jaroslav Kubera a další. Evropská směrnice je podle Neffa v souladu s obdobnými akcemi v celém světě. A sice, že jde o projev zásady, že když zakážeme všechno zlé, zůstane jenom dobro. „Aboliční aktivismus souvisí s tendencí progresivismu stáhnout společnost pod kontrolu,“ je přesvědčen publicista.

Teroristické útoky těmto politickým proudům prý slouží za záminku opět utáhnout šroub. „Pak ovšem petice není ani tolik o zbraních, jako je o občanské svobodě,“ dodává Neff na závěr s tím, že doložitelný věcný důvod zde není, jelikož ono utažení je cílem samo o sobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…