Pláč a nářek z Aleppa: Vzbouřenecká média reportují zvěrstva. Padají bomby, šíří se strach z Asada, píší obklíčení lidé na internetu

13.12.2016 10:55

Syrští povstalci postupně ztrácejí kontrolu nad Aleppem a stěžují si, že jednotky prezidenta Bašára Asada páchají válečná zvěrstva. Server The Daily Beast dokonce píše o upalování lidí zaživa a popravách bez soudu. Mnozí obyvatelé města se připravují na smrt či zatčení.

Pláč a nářek z Aleppa: Vzbouřenecká média reportují zvěrstva. Padají bomby, šíří se strach z Asada, píší obklíčení lidé na internetu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Aleppo

Aktuálně drží Asadovy jednotky společně s íránskými milicemi pod kontrolou asi 90 % Aleppa. Povstalci se nacházejí v obklíčení a vzhledem k blokádě všech přístupových tras se už ani nedočkají případných posil. Jeden z povstalců popisoval včera večer zoufalou situaci panující v jednotlivých čtvrtích města pro televizi al-Arabíja. „Barelové bomby zničily všechna zdravotnická zařízení i další důležité objekty. Děti a ženy pláčou a bezmocně bloumají pustými ulicemi.“

Opoziční média tvrdí, že noví vládci Aleppa již zahájili masová zvěrstva. Popravy se údajně týkají i žen a dětí, byť tyto zprávy není možné dle Daily Beast potvrdit. Nicméně oficiální syrská tisková agentura SANA uvedla, že v důsledku bombardování města opozičními silami zemřelo osm lidí a dalších 47 bylo raněno. Většinu z obětí i raněných tvořily podle agentury děti a ženy. V obležení a na malém prostoru se nyní v Aleppu nachází asi 100 000 lidí.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

The Daily Beast se podařilo spojit s jedním z nich, vysokoškolským učitelem Abudlkafim al-Hamdem. „Momentálně se nacházím v relativním bezpečí, ale to se může během několika hodin změnit. Předpokládám, že už zítra to bude jinak. V každém případě všem vyřiďte, že já a moje rodina se dobrovolně Asadovým jednotkám nevzdáme,“ cituje server vyjádření jednoho z obyvatel Aleppa, který očividně není nakloněn Asadově režimu.

Na WhatsApp byl potom al-Hamdo ještě sdílnější, když napsal, že v Aleppu probíhá soudný den. „Lidé pobíhají bezmocně z místa na místo. Leží pod troskami domů a nemá je kdo zachránit. Někteří leží zraněni přímo na ulici a také jim nemá kdo pomoci, protože bomby dopadají na město téměř nepřetržitě.“ Šestadvacetiletá Lina al-Shamy na Twitteru zveřejnila video, na kterém tvrdí, že obyvatelé města jsou vystaveni genocidě.

„Toto může být mé poslední video. Více než 50 tisícům civilistů, kteří se vzbouřili proti Asadovi, nyní hrozí popravy bez soudu nebo umírání v důsledku bombardování,“ uvedla mimo jiné al-Shamy ve svém twitterovém video příspěvku. Aktivisté tvrdí, že za posledních několik dní popravili příslušníci Asadových jednotek téměř dvě stě lidí. „Čekám, až si pro mě přijde smrt nebo mě zatknou Asadovy jednotky. Raději ale zemřu na rodné půdě, než abych se nechala zatknout,“ napsal na Facebooku Ameen al-Halabi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je zle: Matteo Salvini řekl jasné slovo o Rusku

10:15 A je zle: Matteo Salvini řekl jasné slovo o Rusku

Poněkud ve stínu setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem proběhla návštěva italského ministra vn…