Pokud Rusové Navalného opět zavřou... Do ČT přišel člen lobbistického spolku Evropské hodnoty. A sršely návrhy trestů

19.01.2021 19:33

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl David Stulík, analytik z centra Evropské hodnoty. Přední ruský kritik Putinova režimu Alexej Navalnyj byl po návratu z Německa v Moskvě zadržen a čeká na rozhodnutí soudu. Je namístě, aby západní země včetně Evropské unie vyhlásily kvůli zacházení s Navalným nové sankce proti Rusku? A na koho by měly sankce mířit, aby byly efektivní?

Pokud Rusové Navalného opět zavřou... Do ČT přišel člen lobbistického spolku Evropské hodnoty. A sršely návrhy trestů
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: David Stulík
reklama

Úvodní otázka směřovala právě k zatčení Alexeje Navalného a k tomu, zda kvůli tomu Evropská unie vyhlásí další sankce proti Rusku. „Řekl bych, že to je velice pravděpodobné, protože stejným způsobem vlastně EU uvalila sankce na osoby, které měly podíl na předchozí otravě Alexeje Navalného loni v létě, a některé státy Evropské unie už vyzvaly EU, aby tyto sankce byly uvaleny. Jmenovitě to byly baltské státy a někteří politici včetně politiků německých tak začali mluvit o tom, že reakce Evropské unie by měla být, řekněme, ráznější, důslednější, takže v případě, že Alexej Navalnyj nebude v dohledné době propuštěn a vlastně koncem ledna bude odsouzen opět k vězení, bezpodmínečnému vězení, tak si dovedu představit, že EU uvalí další sankce. Budou to osobní sankce na konkrétní lidi, bude jim zakázán vstup do EU, bude jim případně zmrazen majetek, který mohou mít na území Evropské unie,“ míní analytik.

Podle jeho slov se mimo jiné očekává, že Evropský parlament schválí ve čtvrtek rezoluci k Alexeji Navalnému. „Ten tlak ze strany evropských činitelů tam bude. I když to nebude oficiální bod jednání, ale asi se tam objeví,“ zmínil. 

Fotogalerie: - Televizi lidem, ne stranám

Milion chvilek připomněl televizní krizi z let 200...
Milion chvilek připomněl televizní krizi z let 200...
Milion chvilek připomněl televizní krizi z let 200...
Milion chvilek připomněl televizní krizi z let 200...
Milion chvilek připomněl televizní krizi z let 200...
Milion chvilek připomněl televizní krizi z let 200...

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8401 lidí
Evropské sankce jsou takzvané chytré, zmínil Stulík. „My se nechceme pustit do takových kroků, které by poškodily, řekněme, řadové občany, řadové Rusy. Chceme mít sankce co nejlépe mířené, adresované na ty lidi, kteří byli nějakým způsobem – měli podíl na těchto zločinech, takže se snažíme je maximálně potrestat. Jsou to ty sankce osobní. Druhý druh sankcí, které byly například uvaleny proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, tak to byly takzvané sektorální sankce, na určité sektory, které jsou pro Rusko klíčové, což byl například energetický sektor. EU zakázala export těžebních technologií pro plyn a ropu do Ruska, na některé firmy, nebo na některé banky, skrze které, řekněme, vlastně ten ruský režim nebo ti lidé, kteří se podíleli na těch zločinech vůči Ukrajině, tak jim byl například znemožněn přístup na mezinárodní kapitálový trh,“ podotkl Stulík. Tyto sektorové sankce podle něj však nyní nepřijdou. 

Sankce by nyní podle jeho slov mohly mířit na představitele soudní moci, některé členy pohraniční stráže, osoby, které se nějakým způsobem podílely na zadržení Navalného a soudním procesu. 

A pokud Evropská unie sáhne k sankcím, může to mít nějaký efekt? „Spíš to bude mít symbolický efekt. Bude to fungovat jako jakási morální podpora těm lidem, kteří Navalného podporují, bude to takový jakoby vzkaz, že jsme na tyto opoziční skupiny nezapomněli, ale takový zásadní průlomový politický efekt to mít nebude,“ míní Stulík.

Anketa

Kdo ze zpěváků anebo zpěvaček má vliv na Vaše postoje?

hlasovalo: 3794 lidí
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes řekl, že Moskva nebude brát na zřetel názory z ciziny a že dění kolem Navalného není situací, která by vyžadovala prezidentovu zvláštní pozornost. Znamená to, že lže? „Samozřejmě, že mlží. Například prezident Putin na své tiskové konferenci, která byla ke konci roku, tak na otázky, které se týkaly Navalného, ani jednou neřekl jeho jméno a řekl: Koho to zajímá? Kdo ho vlastně potřebuje? Ale z druhé strany právě ta reakce těch úřadů svědčí o té slabosti, o tom strachu z návratu Navalného. Protože kdyby se ho nebáli, nechají ho projít tou kontrolou. Nechají ho několik dní v klidu. Tahle nervózní reakce vlastně ukazuje, že – za prvé oni nechtěli, aby se vracel, byla mu posílána řada vzkazů a signálů, že jakmile se vrátí, bude zatčen. Ruské vedení doufalo, že on zůstane v Německu, ale tím by byl absolutně neutralizován a vlastně by si zavřel dveře do ruské politiky, a to Alexej Navalnyj není takovým člověkem,“ sdělil Stulík. Podle něj je Navalnyj ambiciózní, charismatický a sveřepý člověk.

„Vsadil všechno vabank. Z druhé strany máme stárnoucího prezidenta Putina, který vlastně postupem času je unavený, společnost ho čím dál méně podporuje a začínají se objevovat různé diskuse o tom, kdo by ho mohl nahradit, nebo jaká by mohla být změna toho režimu. A to samozřejmě Navalnyj do toho vnáší určitý neklid. V současné době je on ten hlavní opoziční představitel. A máme vlastně na dvou stranách jedné barikády dva stejné, řekněme, náturou, politiky – Putina a Navalného, a teď je to kdo s koho,“ dodal Stulík. Navalnyj si pak podle jeho slov výborně vybral načasování návratu – v době, kdy dochází v USA k předání vlády od jednoho prezidenta k druhému, v Německu se mění vedení vládní CDU, dostavuje se Nordstream 2. „A nyní on je ten, kdo nějakým způsobem rozdává karty. A samozřejmě že věděl, že bude dříve nebo později zatčen,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…