Poslance čeká spousta práce. Strhne se další bitva o EET

26.05.2019 12:32

Sněmovna bude na nadcházející schůzi pokračovat ve schvalování novely zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), která ji rozšiřuje do dalších oborů podnikání, uvedla ČTK.

Poslance čeká spousta práce. Strhne se další bitva o EET
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pravidelné interpelace na premiéra a jeho ministry. Den před velikonočními svátky byla poslanecká i vládní účast prachbídná

Ve finále jsou také návrhy na dodatečnou státní dotaci České poště, na rozšíření pravomocí tajných služeb a na změny v ubytovacích poplatcích, které by se měly vztahovat i na pronajímatele bytů prostřednictvím digitálních platforem. Schůze dolní komory Parlamentu začne v úterý odpoledne.

Poslanci se na ní budou muset vypořádat také s desítkou předloh, které jim vrátil Senát. Sněmovna opětovně posoudí mimo jiné nová pravidla pro znalce a pro soudní tlumočníky a překladatele, zřízení Národní sportovní agentury a krácení odměn placených obecních funkcionářů, kteří jsou zároveň členy Parlamentu. Horní komora tyto návrhy zamítla.

S úpravami senátoři vrátili poslancům například novelu, jež vyjímá velkoobchod ze zákona, který zavírá vybrané prodejny o některých svátcích. Senát navrhl zrušení zákona jako celku. V novele o registru smluv, která by zrušila výjimku například pro společnost ČEZ nebo České dráhy, chtějí senátoři naopak přidat úlevu pro veřejné nemocnice.

Poslance čeká i opětovná volba zástupce ombudsmanky, v březnu nikoho z navržených kandidátek a kandidátů nezvolili. Prezident Miloš Zeman opět navrhl Stanislava Křečka, kterému skončilo funkční období zástupce veřejné ochránkyně práv v dubnu, a právníka Zdeňka Koudelku. Senát znovu nabídl právničku Markétu Seluckou a nově bývalého místopředsedu horní komory Jiřího Šestáka.

Schůze by mohla trvat tři týdny a s týdenní přestávkou pro jednání výborů by skončila ve druhé polovině června. Už nejbližší středu odpoledne se poslanci sejdou z podnětu pětice opozičních stran na mimořádné schůzi k financování sociálních služeb. Opozice tvrdí, že jim chybí asi dvě miliardy korun a hrozí jejich kolaps.

Schvalování vládní novely o EET nedokončila dolní komora na minulé schůzi. Poslanci se tehdy nedostali ani k hlasování o jednotlivých poslaneckých pozměňovacích návrzích, jichž se sešlo několik set. Elektronická evidence tržeb už platí například pro obchody a restaurace. Nynější novelou kabinet reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění evidence tržeb zrušil. Nově by se měla týkat mimo jiné řemeslníků, lékařů a advokátů. Části podnikatelů předloha umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek.

Ve druhém čtení by poslanci mohli projednat například návrh na růst průměrného důchodu v příštím roce o 900 korun, tedy vyšší, než jak předpokládá zákonná valorizace. Do závěrečného schvalování by mohlo zamířit i posílení postavení zákazníků mobilních operátorů.

Návrh programu schůze čítá 239 bodů. Stejně jako při minulých schůzích není pravděpodobné, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…