Pospíšil s Bradáčovou líčili studentům, jak spolu čistili státní zastupitelství. Teď prý mají strach, že se vrátíme kamsi do Rumunska

24.02.2017 13:18 | Zprávy

Státní zástupce Jan Lata sepsal knihu o změnách ve státním zastupitelství. Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy o knize s autorem debatovali pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Bradáčová zavzpomínala na své začátky a Pospíšil popsal, jaké to bylo, když „spolupracoval s Lenkou“.

Pospíšil s Bradáčovou líčili studentům, jak spolu čistili státní zastupitelství. Teď prý mají strach, že se vrátíme kamsi do Rumunska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou

„Bez těchto čtyř panelistů by tvář státního zastupitelství vypadala jinak,“ zaznělo na úvod od moderátora z Common Law Society. O diskusi informuje server Česká justice.cz. Hosté rozebírali stav českého státního zastupitelství od komunistické minulosti až po dnešek. Komunistická prokuratura byla chápána jako spojenec režimu, proto byli prokurátoři, resp. státní zástupci, oslabeni ve prospěch soudců. I tak ale státní zástupci mohli vykonávat svou práci.

„Soustava státního zastupitelství měla hvězdné hodiny, kdy mohla ukázat, že je na svém místě, avšak tyto hvězdné hodiny nevyužila. Je dobře, že tyto věci někdo napsal, než je zapomeneme,“ řekl Josef Baxa, který byl v devadesátých letech trestním soudcem v Plzni.

Bradáčová prozradila, že po svém příchodu na státní zastupitelství v roce 1998 byla znechucena tím, co viděla. „Po třech měsících jsem se rozhodla, že čtvrtý měsíc už tam nebudu,“ uvedla. Postupem času si to ale rozmyslela. „Pak přišla představa, že se ve státním zastupitelství musí něco změnit,“ pokračovala ve vypravování.  Čelila prý starším „prokurátorům“, kteří jaksi nechtěli akceptovat představu, že o domovní prohlídce už nerozhodují oni, ale soud.

Celý článek najdete zde

Pospíšil varoval, že česká justice ještě stále stojí na rozcestí a není jasné, kam se vydá. „Trpím velkou skepsí. Jsme pořád na křižovatce. Pro mě jde o střet o podobu právního státu,“ prohlásil europoslanec za TOP 09. Sám se podle vlastních slov snažil přispět svou troškou do mlýna a posunout českou justici západním směrem, abychom nebyli bliž současným problémům v Rumunsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

„Co si to, ku*va, dovolujete? Co to říkáte? Držte hubu a chovejte se slušně!“ Takhle vypadala ostrá …