Přijela světice, prý „hlava Běloruska“. Aplaus v Senátu a amatérská propaganda mezi lidmi. Žantovského nejvíc pobavil pokus o demonstraci

12.06.2021 8:47 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Na návštěvě Bělorusky Svjatlany Cichanouské v Česku nebylo nejhumornější vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila, že ji horní komora Parlamentu považuje za vítězku běloruských voleb, přičemž v nich dostala jen něco kolem deseti procent. Tím nejzábavnějším byla podle Petra Žantovského nepovedená demonstrace na Staroměstském náměstí, která ilustrovala nezájem Čechů o tuto paní. Nepomohl ani neustálý aplaus mainstreamových médií, který byl zhruba na úrovni, jako by přijelo něco mezi Marií Curie-Skłodowskou a Matkou Terezou.

Přijela světice, prý „hlava Běloruska“. Aplaus v Senátu a amatérská propaganda mezi lidmi. Žantovského nejvíc pobavil pokus o demonstraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Pravidelný přehled nelze začít ničím jiným než zprávou, která v těchto dnech zaplnila největší část mediálního prostoru. „Tou je návštěva občanky Běloruska, jakési paní Cichanouské, která byla v České republice, na rozdíl od Běloruska, prohlášena běloruskou prezidentkou na úrovni nejvyšších ústavních činitelů, konkrétně druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy Senátu pana Miloše Vystrčila. Ten prohlásil, že český Senát považuje paní Cichanouskou za vítězku běloruských voleb, a tím i prezidentku. Doplním, že ve volbách dostala něco kolem deseti procent. Asi by bylo vzhledem k naší historické zkušenosti sympatické, že držíme palce lidem, co bojují s režimem, který to se svými občany nemyslí úplně nejlíp, zneužívá je a omezuje jejich svobody a práva. Ale dnešní Bělorusko není někdejší Československo a nelze ty věci takhle mechanicky porovnávat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Mechanických porovnávání včetně neustálého opakování jména Václav Havel zazněla během její návštěvy spousta. „Paní Cichanouská jezdí po Evropě a ukazuje se – nechci říct jako cvičený primát v nějakém cirkusu – jako osoba, která získává po Evropě nějaké spojence, nějaké peníze, nějaké sympatie pro nějaký zásah do běloruského státu. Jak ten zásah může vypadat, si můžeme představit, protože si pamatujeme docela dobře oranžovou revolucí. Ta se moc nepovedla. A posléze Majdan, ten se tedy povedl až k občanské válce na Donbasu. To byla opravdu vynikající práce a ukázka toho, jak máme demokraticky nechat vládnout zvolené režimy v daných zemích. Vyvezli jsme tam svoji představu o demokracii, a do dneška je tam občanská válka. Asi to je, co někdo chtěl. Nejsem příznivcem konspirací, ale náhoda asi nebude, že Cichanouská jezdí po Evropě a usiluje vlastně o něco podobného,“ upozorňuje mediální analytik.

Něco mezi Marií Curie-Skłodowskou a Matkou Terezou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

22:01 Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

Spisovatel Benjamin Kuras a docent Radim Valenčík v rozhovoru s Antonínem Dolákem hovořili o svých z…