Proč se smířit s tím, že bude někdo vyhodnocovat bezpečnost názorů, ptá se Vondráček

16.03.2022 11:26 | Zprávy

Vojenská operace Ruska na Ukrajině přinesla do našich poklidných luhů a hájů další nový fenomén. Z internetového prostředí zmizely některé informační zdroje a nestojí za nimi ekonomický kolaps, ale rozhodnutí České vlády, která označila několik webových serverů za dezinformační a vystavila jim červenou kartu. To, že nešlo o blesk z čistého nebe, ale že vládní úředníci připravovali vstup do svobodného šíření informací, naznačil v rozhovoru v XTV předseda strany Svobodných Libor Vondráček.

Proč se smířit s tím, že bude někdo vyhodnocovat bezpečnost názorů, ptá se Vondráček
Foto: Archiv Libora Vondráčka
Popisek: Předseda Svobodných Libor Vondráček

„Vít Rakušan už dlouhou dobu hovořil o tom, jak chce razantně bojovat proti všemu, co on označuje za dezinformace. Proto si myslím, že současná situace kolem Ukrajiny je jen tragickou záminkou, abychom se postupně smiřovali s tím, že někdo bude vyhodnocovat společenskou bezpečnost určitých názorů. Dříve to byl koronavir a teď je to Ukrajina,“ odpovídal v televizním studiu Luboše Xavera Veselého Vondráček
 
„Nejde mně ani tak o konkrétní weby, ale o princip. Vypínají se další weby a je klíčová otázka: Kde to skončí? Když projdeme specializovaný web Ministerstva vnitra Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, tak jako nebezpečný je vnímaný i středoevropský narativ a důraz na spolupráci V4, protože to údajně popuzuje proti Západu. Je otázkou, jestli i tyto názory nebudou utlumovány,“ obává se předseda Svobodných dalších zásahů do mediálního prostředí.
 
Vypínání některých informačních webů prý může nést znaky omezování svobody slova a volné šíření informací. Přitom vláda se těmito rozhodnutími podle Vondráčka paradoxně střílí do vlastních nohou. „Vláda by se měla starat o to, aby byla poctivá v rámci vlastní komunikace, aby jí lidé mohli důvěřovat a důvěřovali médiím, které považuje Strakova vila za správné, jako je například Česká televize. Pokud by se občané necítili v těchto médiích podváděni, tak by nehledali útočiště jinde. Těm, kterým byl vypnut jejich oblíbený web, určitě hned nezachutná Česká televize, ale budou hledat útočiště někde jinde,“ řekl Vondráček. 
 
V rozhovoru Luboše Xavera Veselého s Liborem Vondráčkem padlo také slovo cenzura. Předseda Svobodných moderátorovi toto slovo obhajoval. „Pokud bychom byli ve válečném stavu nebo alespoň ve stavu nebezpečí či se do rozhodování o vypínání serverů zapojily i soudy minimálně předběžnými opatřeními, tak bychom se mohli bavit, že vypínání jakýchkoliv informačních kanálů je podle práva. Ani jedna možnost však nenastala, a tak jsou tyto vládní zásahy, ať už je to prostřednictvím soukromé společnosti či nikoliv, jednoduše cenzurou,“ řekl Libor Vondráček v rozhovoru v XTV na téma svobody médií a aktuálních zásahů do mediálního prostředí.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

10:50 Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

Corey Comperatore, inženýr a otec dvou dětí, zemřel jako hrdina při pokusu o atentát na bývalého pre…