Václav Bělohradský uvažuje o tom, že problémem české politiky je „deficit pragmatismu“. Specifickým rysem české politické kultury je prý neustálé moralizování, a jeho důsledkem je absolutně nerealistické vnímání dopadů politických rozhodnutí.
„Pragmatismus má neprávem špatnou pověst, je kulturním předpokladem fungující demokracie,“ píše profesor Bělohradský. Následně přidává definici, že moralista hodnoty uznává samotné o sobě, kdežto „pragmatik“ je používá k řešení praktických problémů. Typickým rysem moralistů je prý nezodpovědnost, kdy neúspěchy vždy svalují na sabotéry svých oslnivých vizí.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


