Protřelý pražský politik si prý řekl o provizi 35 milionů. Nesmysl, o nic jsem si neřekl, oponuje

08.03.2018 16:58

Majitelé obrovského pozemku o rozloze 24 hektarů, který se nachází v blízkosti stanice metra Letňany mezi ulicemi Tupolevova a Kbelská, projevili zájem tento pozemek prodat. Letňanský zastupitel Ondřej Lněnička se nabídl, že za provizi pomůže sehnat kupce, který by za pozemek zaplatil o 200 milionů více než současný zájemce. S podmínkou, že za zprostředkování dostane provizi ve výši pěti procent. Tolik možný příběh, jehož protagonisty jsme oslovili, přičemž každý má na dění zcela odlišný pohled.

Protřelý pražský politik si prý řekl o provizi 35 milionů. Nesmysl, o nic jsem si neřekl, oponuje
Foto: repro youtube
Popisek: Zastupitel Ondřej Lněnička
O celé situaci informoval starosta Prahy 18 Ivan Kabický na zasedání zastupitelstva dne 26. února letošního roku poté, co obdržel e-mailovou komunikaci mezi Ondřejem Lněničkou a zástupci majitelů pozemků.
 
„Cituji: Kontaktoval jsem Vás ve věci možné koupě pozemku nacházejícího se mezi ulicemi Tupolevova a Kbelská. Zájemce by preferoval, aby se obchod uskutečnil ještě letos, byl Vám připraven nabídnout 700 milionů a byl otevřen k jednání. Celá transakce je pro mě velmi zajímavá a jsem připraven jednat ve Vašem zájmu, aby dosažená kupní cena byla co možná nejvyšší, neboť od ní bych chtěl, aby se odvíjela má odměna, kterou odhaduji ve výši 5 procent,“ četl Kabický na plénu.
 

Anketa

Odslouží Miloš Zeman celý pětiletý prezidentský mandát, který mu začíná dnes?

hlasovalo: 10718 lidí
Proti tomuto výroku se Ondřej Lněnička ohradil a všechno vyvrací. „Při jednání zastupitelstva mne pan Kabický necitoval, šlo o jeho vlastní výrok, který má vyvolat mediální bublinu v podobě desítek milionů, a to u věci, se kterou neměla naše městská část vůbec nic společného. Do soukromoprávního vztahu se někdo snaží vnést politiku a půl roku před volbami, aby v lidech vyvolal pocit závisti. Navíc nejsem realitní makléř, který pracuje za provize. Advokacie se vykonává za odměnu za poskytnuté právní služby. O provizi 30–35 milionů, na kterou se ptáte, jsem si tedy neřekl a ani říct nemohl,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz Ondřej Lněnička.
 
Jenže e-mailovou korespondenci mezi Ondřejem Lněničkou a majiteli pozemků má naše redakce k dispozici a doslova v ní stojí: „Celá transakce je i pro mne osobně (obchodně) velmi zajímavá, a že jsem připraven jednat ve Vašem zájmu, aby dosažená kupní cena byla, co možná nejvyšší, neboť od ní bych chtěl, aby se odvíjela má odměna na dané věci,“ sdělil po mailu Lněnička majitelům pozemku, kteří na text reagovali.
 
„Vaše zvýšené kladení důrazu na význam své osoby v celém procesu a požadavek 5% provize z celé transakce na mne působily dojmem potřeby odvedení pozornosti od skutečných účelů naší schůzky. O Vaše angažmá ve věci související s probíhajícím procesem změny ÚP jsme vůbec nežádali, a jednalo se tedy o vaši jednostrannou aktivitu. Žádám vás proto důrazně, abyste se v dané věci neangažoval a s žádnými případnými dalšími nabídkami na moji osobu se neobracel,“ odpověděl Lněničkovi jeden z majitelů. Právě z tohoto mailu si Kabický do své citace dosadil již zmíněných pět procent.
 
Lněnička toho prošel mnoho
 
„Aby si zastupitel sám řekl o provizi, to je kategoricky neslučitelné s výkonem veřejného mandátu. V pozici zastupitele Lněničky je zarážející jeho právní povědomí,“ řekl naší redakci starosta Kabický.
 
„Zastupitel Lněnička odešel z ODS v roce 2014, poté se neúspěšně pokusil o kandidaturu za hnutí ANO a ve volbách roku 2014 vzal za vděk kandidaturou za hnutí Pro Prahu, za které se dostal do zastupitelstva. Členství v hnutí Pro Prahu pozbyl, tuším, před dvěma lety. Od roku 2014 často útočil na zastupitele ODS v Letňanech, včetně mé osoby, a to zcela bezdůvodně. Jeho vstup do prosecké ODS byl pro mě velkým překvapením. Je standardní, že do místních sdružení ODS vstupují zpravidla členové, kteří mají v místě trvalé bydliště, což pan Lněnička na Proseku nemá. Je pro mě absolutně nepřijatelné, aby Ondřej Lněnička vystupoval v zastupitelstvu Prahy 18 jako člen ODS. Nebyl na naší kandidátce zvolen a jeho dlouhodobé útoky na letňanskou ODS vyvolávají velkou nevoli mezi našimi členy, ale zejména voliči. Jeho aktivita směřující k zastavění velkého území v Letňanech za účelem jeho provize 35 milionů korun byla pro mě poslední kapkou! Zejména kvůli tomu, že byl sám iniciátorem petice, která probíhá na zabránění výstavby v celých Letňanech, což mohu doložit. Jeho počínání je tedy skandální. Předsedu ODS Starý Prosek Tomáše Kladívka, kde je Lněnička členem od ledna tohoto roku, jsem o situaci již informoval stejně jako předsedu ODS Praha Tomáše Portlíka. Věřím, že z této katastrofální situace vyvodí důsledky,“ řekl současný předseda ODS v Letňanech Milan Čmelík (předseda ODS v Letňanech, na obrázku) ParlamentnímListům.cz
 
Celá situace je zarážející, proto nás zajímalo, zda se Ondřej Lněnička již setkal s tím, že by si někdo z ostatních zastupitelů řekl o provizi. „Nepokládejte mi, prosím, zavádějící otázku. Je samozřejmé, že jsem si jako zastupitel o žádnou provizi neřekl. Neumím si ani představit, co by s mým výkonem zastupitelského mandátu měl společného prodej pozemků mezi soukromoprávními subjekty, do kterého nemůže žádná samospráva mluvit. To platí tím spíše tam, kdy vystupujete na straně prodávajícího. Je čistě věcí kupce, co by s věcí dělal, ví, co chce a proč to kupuje. To mi opravdu nepřísluší hodnotit. Do obecních zastupitelstev bylo jen v říjnu roku 2014 zvoleno 62 121 zastupitelů. Jsou mezi nimi lidé nejrůznějších profesí a povolání.
 
I takových, kde je za práci člověk odměňován provizí z obchodu. U těch kolegů zastupitelů, kteří jsou placeni provizemi, mám za naprosté jisté, že si o provize říkají, když uzavírají zprostředkovatelské smlouvy. Pokud by to nedělali, umřeli by hlady. U jiných kolegů zastupitelů, jako jsou například advokáti, mezi něž patřím i já, se také dohaduje odměna za poskytnuté právní služby. Jsem si takřka jist, že nikdo ze zastupitelů, ať již je čímkoli, si provize nedohaduje, pokud by šlo o záležitosti (obchody) dané obce, kde je zastupitelem. Pokud by to dělal, asi by ho zavřeli,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Lněnička.
 
Dalším zajímavým faktem je, že Ondřej Lněnička vystupuje na Praze 18 jako zástupce ODS, přičemž prý nikdy nebyl členem letňanské ODS.
 
„Zastupitel Lněnička dlouhodobě sděluje nepravdy a prezentuje se čirým populismem. Vystupuje jako bojovník za práva letňanských občanů a potom jim plivne do tváře tím, že za úplatu 35 milionů korun pomůže developerům zastavět jedno z posledních prázdných území v Letňanech. Upozorňuji, že pan Lněnička je vedle pozice zastupitele také advokát, a tudíž jistě dobře ví, jaké důsledky má takové jednání,“ dodává pro naši redakci Čmelík.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měla více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěla někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

20:17 Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měla více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěla někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

CO NÁM DAL ROK 2018 Letošním rokem jsme překročili novinářské hranice. To si myslí mediální odborník…