Publicista Hoffman promluvil na veřejnoprávních vlnách: Doba, kdy pro EU a USA bylo výhodné mít Rusko za nepřítele, pomalu končí

11.06.2018 15:51 | Zprávy

Komentátor a publicista Ivan Hoffman se věnuje právě skončenému summitu G7 v kanadském Torontu. Na vlnách Českého rozhlasu Dvojka se vyjádřil k tomu, jaký postoj by měl svět přijmout ohledně ruských sankcí. Společně s moderátorkou Zitou Senkovou řešil Hoffman také migrační politiku nebo Babišovu budoucí vládu.

Publicista Hoffman promluvil na veřejnoprávních vlnách: Doba, kdy pro EU a USA bylo výhodné mít Rusko za nepřítele, pomalu končí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Hoffman, novinář, autor pravidelných komentářů Deníku, rozhlasový komentátor

Summit G7 neprobíhal zrovna v rukavičkách, na povrch vypluly četné spory jednotlivých představitelů. Jablkem sváru byl především vzájemný obchod a s ním spojená cla, která nedávno na své evropské i zámořské spojence uvalil americký prezident Donald Trump. Přituhuje ve vzájemných vztazích mezi USA a Evropou? „Jen to tak vypadá. Pokud se podíváme na tu otázku volného obchodu, tak se ukazuje, že profit z volného obchodu nemají nutně všichni. Většinou jej mají ti, kteří obchodují ve velkém – nadnárodně. Pro ně to rušení bariér má velký význam. Oni slíznou tu smetanu, doputují k nim benefity. Pro národní státy a jejich občany už to taková sláva není, ti nesou hlavně ty náklady, negativa, omezení,“ míní Hoffman.

„Když teď Trump říká, že Amerika, což je bohatá velmoc, na volný trh doplácí, tak má i nemá pravdu. Ti nejbohatší Američané, kteří podnikají globálně, ve velkém, z toho profitují. Ale neprofitují z toho ti obyčejní Američané, ti chudší spoluobčané těch superbohatých. Nestojí proti sobě zlý Trump a hodní evropští spojenci, kteří ho chtějí zachránit. Ti, kteří dnes Trumpovi oponují, ani tak nestojí na straně svých občanů, ale stojí na straně globálních elit, velkých hráčů, bank, korporací. Řekl bych, že to není, jak to vypadá,“ dodal Hoffman.

Zita Senková se poté vrátila k médii často citované fotografii, na níž má být dominantní Merkelová, diktující submisivnímu Trumpovi. „To jste řekla dobře. Fotografie může mnoho dokumentovat, ilustrovat, ale také manipulovat. To si všimlo více lidí na sociálních sítích, že ta fotografie ilustrovala, co si myslíme, ale kdyby se ten výřez udělal jinak, tak by ten dojem takový nebyl,“ řekl Hoffman a dodal, že fotografie je hezká a bude jednou slavná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…