Putin je opět nejmocnější muž světa

15.12.2016 13:01

Ruský prezident Vladimir Putin počtvrté obhájil první příčku v žebříčku nejmocnějších lidí světa, který sestavuje magazín Forbes. Do první trojky se opět dostala německá kancléřka Angela Merkelová, kterou na třetí místo odsunul nastupující americký prezident Donald Trump.

Putin je opět nejmocnější muž světa
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Nejmocnějšího muže světa charakterizuje dle Forbesu neuvěřitelný rozsah vlivu, který se mu povedlo rozšířit takřka do každičkého místa na zeměkouli. „Daří se mu získávat to, co chce – ať už doma, nebo v zahraničí,“ vyzdvihuje magazín a zmiňuje Sýrii či americké prezidentské volby, z jejichž ovlivňování jsou podezříváni ruští hackeři.

Na druhém místě došlo k výměně – dosavadního amerického prezidenta Baracka Obamu na něm nahradil nastupující vůdce USA Donald Trump. Barack Obama se letos nevešel ani do první desítky, zaznamenal obrovský propad žebříčkem, který se zastavil na 48. místě.

Třetí místo obsadila německá kancléřka Angela Merkelová, která si oproti loňsku pohoršila o jednu příčku. Forbes zdůrazňuje, že ji mnozí tváří v tvář celosvětovému vzestupu radikální populistické pravice považují za pilíř západního liberalismu. Čtvrtou příčku drží čínský prezident Si Ťin-pching, hned za ním se umístila hlava katolické církve papež František. Do první desítky se letos vešel také zakladatel Facebooku Marc Zuckerberg, Česko zastoupeno není.

Celý žebříček ZDE

Při sestavování žebříčku bere magazín na zřetel čtyři kritéria. Nejprve zkoumá, jestli kandidátův vliv zahrnuje dostatečně široké množství lidí, poté vyhodnocuje finanční zdroje lidí, přičemž v případě hlav států se bere v úvahu HDP, u firemních ředitelů jsou poměřovány ukazatele, jako je majetek společnosti a výnosy. Třetím kritériem, které kandidáti musí splňovat, je vliv ve vícero sférách. Poslední a neméně důležitou podmínkou pro zařazení do žebříčku je aktivní využívání moci.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…