„Když dojde v průmyslu k nekvalitní produkci, někdo za to odpovídá. V justici však špatné kroky nemají odpovědnost,“ říká Renáta Vesecká, známá advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně. V nedávném rozhovoru se ostře opřela do systému, který podle ní nevyžaduje osobní zodpovědnost od soudců a státních zástupců za chybná rozhodnutí. „Ministerstvo spravedlnosti by o tom mělo hovořit, protože rozhoduje o náhradách škod za špatná rozhodnutí. Ta čísla narůstají obrovským způsobem,“ varuje.
Vesecká upozorňuje na závažný problém s rozdílnými rozsudky v obdobných případech. „Vidíme případy, kdy je u soudu prvního stupně vynesen osmiletý trest, zatímco odvolací soud, takřka bez změny důkazů, obviněného zprostí viny,“ podotýká a dodává, že podobné nekonzistentní rozhodování snižuje důvěru veřejnosti v justiční systém. Taková nekvalitní rozhodnutí dle ní neznamenají, že by někdo zákon porušil, ale spíše poukazují na nízkou kvalitu a nedostatečné znalosti či opakované prosazování chybných názorů.
„Odlišit právní názor od nekvalitní práce je složité, ale právě proto se jedná o problém, který by měl být řešen,“ dodává. Podle Vesecké je nutné zavést systém, který by dokázal identifikovat opakované chyby a zajistit jejich nápravu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka