Rok od sestřelu letadla nad Ukrajinou se prý objevil tento dokument...

15.7.2015 6:14 odp.

Brzy uplyne rok od sestřelení letounu MH 17 nad Ukrajinou. Zpravodajská stanice CNN z dostupných zpráv vyvozuje, kdo s nejvyšší pravděpodobností nese zodpovědnost za tragédii, kterou svým životem zaplatily stovky lidí. Ukrajina za to viní separatisty a Moskvu, kteří to ovšem odmítají. Opoziční ruský list ale tvrdí, že i experti ruské strany soudí, že raketa byla vypálena z ruského systému BUK.

Rok od sestřelu letadla nad Ukrajinou se prý objevil tento dokument...
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

17. července 2014 světem otřásla zpráva, že se nad Ukrajinou zřítil malajsijský letoun MH 17 se stovkami cestujících na palubě. Ukrajinská vláda ze sestřelení letadla obvinila separatisty, kteří měli tento ohavný čin spáchat s pomocí zbraní získaných z Ruska. Separatisté i Moskva nařčení odmítli a ukázali prstem naopak na ukrajinskou armádu. Kde je tedy pravda? To se pokusila zjistit CNN a její zprávu v češtině zveřejnila Česká televize.

„Malajsijské civilní letadlo sestřelili nad Ukrajinou proruští povstalci. Podle zdrojů CNN to vyplývá z návrhu vyšetřovací zprávy, která by měla být zveřejněna na podzim. Nizozemci utajené závěry odmítli komentovat... Návrh konečné zprávy prý čítá několik set stran. Autorem je nizozemská Národní bezpečnostní rada. Podle zdrojů CNN obeznámených s vyšetřováním je v dokumentu zmíněn přesný typ rakety použitý k sestřelení MH17 i její trajektorie,“ píše server České televize.

Raketa byla vypálena z oblasti, kterou před rokem touto dobou ovládali separatisté. Kompletní zpráva by měla být zveřejněna v říjnu tohoto roku. Separatisté i Rusko vinu za tuto tragédii nadále odmítají. Z Moskvy již dříve zaznělo, že letoun MH17 mohla sestřelit ukrajinská stíhačka, která se měla v oblasti vyskytovat. Opoziční ruský list Novaja Gazeta ale dodává, že i ruští experti jsou přesvědčeni spíše o tom, že pád letounu způsobila střela vypálená z ruského zbrojního systému BUK.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

11:29 Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

„Chyba se stala hlavně v tom, že...“ Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan obsáhle promluvil ke…