Šafr se zlobí na šéfredaktory veřejnoprávních médií: Proč jste nezveřejnili, že evropští soudci kritizovali Babiše?

12. 12. 2015 14:09

Proč neinformujete o projevech Babišovy nepřiměřené moci, a to dokonce ani tehdy, když je toto téma předmětem jednání na evropské úrovni? Ptá se šéfredaktor serveru Svobodné fórum Pavel Šafr šéfredaktorů všech českých veřejnoprávních médií: České tiskové kanceláře, České televize a Českého rozhlasu. Těm odeslal otevřený dopis, jehož text zveřejnil na Svobodném fóru.

Šafr se zlobí na šéfredaktory veřejnoprávních médií: Proč jste nezveřejnili, že evropští soudci kritizovali Babiše?
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Pavel Šafr

Šafr upozornil, že poradní rada evropských soudců při Radě Evropy na svém londýnském jednání ve dnech 14.–16. října přijala dokument s názvem Situační zpráva o soudnictví a soudcích ve členských státech Rady Evropy. Dokument mapuje postavení a nezávislost soudní moci v evropských zemích a všímá si jejího narušování.

Celý text je ZDE.

Podle Šafra je nezávislost soudní moci klíčovým pilířem demokratického systému. Česká republika se zavázala k jejímu respektování ve své ústavě i v mezinárodních dokumentech.

Zmíněná situační zpráva uvádí konkrétní případ porušení nezávislosti soudní moci v České republice. Konstatuje, že český ministr financí Andrej Babiš ze své pozice lídra silné politické strany zasáhl do obsazení pozice místopředsedy Vrchního soudu a zabránil jmenování Jana Sváčka, který přitom úspěšně prošel výběrovým řízením. „Není nutné zdůrazňovat, že tento bezprecedentní zásah do personálního obsazení justice je v naprostém rozporu jak se systémem jmenování soudních funkcionářů, tak zejména s principy oddělení výkonné a soudní moci,“ tvrdí Šafr s tím, že o této závažné skutečnosti žádné z českých médií veřejné služby nepřineslo žádnou informaci.

„Vážený pane šéfredaktore, jistě víte, že relevance takového dokumentu, diskutovaného na půdě Rady Evropy, je nezpochybnitelná. Zcela jistě také víte, že skutečnosti uváděné v dokumentu mají principiální povahu a jde o zprávu, kterou svobodná média nesmějí a nemohou před veřejností zatajit,“ píše dále Šafr a po všech třech šéfredaktorech chce, aby vysvětlili veřejnosti, proč jeho médium v této věci, stejně jako i v jiných případech, „nepublikuje důležité informace, jež se týkají lídra nejsilnější politické strany v České republice“.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…