Senátoři STAN: Jen aby měla ČT dostatek peněz, má stále méně

21.07.2021 12:17 | Komentář

Senátoři se dnes budou zabývat zákonem o výstavbě nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany, který z účasti na tomto projektu vylučuje ruské a čínské firmy. Senátoři z klubu Starostů a nezávislých jsou však se zákonem natolik nespokojeni, že hodlají hlasovat pro jeho vrácení do Sněmovny. Co jim vadí? Žádají do zákona zakotvit pojistky proti růstu cen elektřiny až do nebes. Obrazně řečeno. Vedle cen elektřiny se senátoři strachují také o Českou televizi.

Senátoři STAN: Jen aby měla ČT dostatek peněz, má stále méně
Foto: petr-holecek.cz
Popisek: Petr Holeček (STAN)

Anketa

Je nutné nařídit očkování proti covidu-19 v Česku jakožto povinné?

9%
89%
hlasovalo: 18766 lidí

Poslanci schválili zákon o výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech, který z účasti v tendru na zakázku vyřazuje ruské a čínské firmy. Jenže Pirátům a hnutí STAN to nestačí. Žádají ještě jednu pojistku.

„Návrh zákona by měl vyřešit tržní selhání a zakotvit institut výkupu elektřiny a státního financování nových jaderných zdrojů, s cílem zajištění nízkých cen elektřiny pro české domácnosti a podniky. Dostavba Dukovan ovšem není pouze otázka ekonomická, ale také bezpečnostní. Proto z hospodářského výboru vzešel pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám zúčastnit se tendru,“ uvedla senátorka Hana Žáková, která je zároveň zpravodajkou tohoto zákona.

Žáková současně požádala, aby bylo do projektu zapojeno co největší množství českých subdodavatelských firem.

Předseda klubu Starostů a nezávislých Petr Holeček volal po ochraně českých veřejných financí.   

„Podle některých kolegů představuje zákon Lex Dukovany pouze bianco šek s vysokým rizikem navýšení ceny projektu, a proto část klubu podpoří zastropování realizační ceny z důvodu ochrany státního rozpočtu a spotřebitelů. Nesouhlasíme s takovýmto zvýhodněním jaderné energie oproti jiným zdrojům,“ uvedl předseda klubu Starostů a nezávislých Petr Holeček. 

Senátoři vyjádřili také obavu o nezávislost České televize a to kvůli novele zákona o DPH.

„Důvodem předloženého pozměňovacího návrhu je udržení stávající úpravy, která zajišťuje právní jistotu pro veřejnoprávní vysílatele v České republice v oblasti daně z přidané hodnoty a s tím spojené možnosti dostatečně dopředu plánovat službu veřejného vysílání a alokovat finanční prostředky,“ uvedl senátor David Smoljak.

Návrh dle Davida Smoljaka navíc poskytuje dostatečný časový prostor pro nalezení dlouhodobého řešení udržitelného financování médií veřejné služby. „Koncesionářské poplatky u České televize a Českého rozhlasu zůstávají už více než deset let stále stejné. Nezohledňovala se inflace, takže se jejich příjmy neustále snižují. Nevidím proto důvod, proč bychom měli rozpočty médií veřejné služby zatěžovat dalšími odvody,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…