Slavná žižkovská starostka Hujová končí, vystřídá ji politik z ODS

12.06.2018 18:25

Vladislava Hujová, která se nedávno ve zlém rozešla s domovskou TOP 09, skončila ve funkci starostky Prahy 3. Odvolalo ji dnes zastupitelstvo městské části, které místo ní zvolilo do čela radnice dosavadního místostarostu Alexandra Bellu z ODS.

Slavná žižkovská starostka Hujová končí, vystřídá ji politik z ODS
Foto: praha3.cz
Popisek: Vladislava Hujová, starostka Prahy 3 za TOP 09
reklama

Odvolána byla také radní Jaroslava Suková (dříve TOP 09) a sami v radě skončili Lucie Vítkovská a Michal Papež (oba ODS). Krize v koalici vznikla poté, co Hujová vystoupila z TOP 09, což se nelíbilo části jejích koaličních partnerů.

Hujová, která řídila radnici obvodu od roku 2010, se proslavila především svými extravagantními výdaji, kdy pořádala opulentní pracovní obědy v luxusní restauraci Obecního domu. Později se zjistilo, že to nebyly jediné problematické výdaje žižkovské starostky. Zjistilo se, že si za veřejné peníze nakupovala i věci spíše osobní spotřeby, například obuv či luxusní parfémy.

V nedávné minulosti, těsně před svým vystoupením z TOP 09, na sebe upoutala pozornost i bizarní kauzou, ve které se rozhořčovala nad tím, že si Žižkované dovolují na obecní chodníky sázet květiny a nazvala to „privatizací veřejného prostoru“.

O odvolání starostky se hlasovalo tajně, stejně jako o volbě jejího nástupce. V prvním případě zastupitelé dostali možnost napsat na lístek jména radních, kteří by podle nich měli skončit. Pro odvolání starostky a radní Sukové, která spolu s Hujovou rovněž vystoupila z TOP 09, hlasovalo 32 zastupitelů z 35.

Postup hlasování kritizovali koaliční zastupitelé ŽnS, zejména pak fakt, že volbě nepředcházela rozprava. „To je neuvěřitelná šaškárna,“ uvedl Matěj Stropnický (Zelení/ŽnS/Trojkoalice) a následně navrhl odvolání celé rady. Ondřej Rut (Zelení/ŽnS) postup označil za „procedurální improvizaci“. Svoje odvolání s pobavením komentovala i Hujová, která ho označila za frašku.

Podle starosty Bellua už má nová koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Svobodných a Volby pro město (VPM-NK) podepsanou koaliční smlouvu. V zastupitelstvu mají zajištěno 23 hlasů z 35. V období do voleb se chtějí zaměřit na bezpečnost, územní rozvoj a hospodaření.

Občanští demokraté v čele s Belluem před časem v Praze 3 vytvořili předvolební koalici s KDU-ČSL a Svobodnými. V současném zastupitelstvu mají tyto tři strany dohromady deset zastupitelů. Jsou tak nejsilnějším klubem, což je také důvodem, proč se stal starostou právě Bellu, i když ODS byla v posledních volbách až třetí.

Osobu nového starosty i celou výměnu v radě kritizuje hnutí ŽnS. „Bellu je fanfarón a manipulátor s mizivými politickými výsledky,“ uvedl předseda jeho klubu Rut. „Takováto politická turbulence před volbami je nešťastná a zbytečná,“ dodal. Podle opozice by lepším řešením bylo na období do voleb starostu vůbec nevolit, radnici by v takovém případě řídila rada. Bellu nyní může novou roli využít ke zviditelnění před volbami, což je podle Ruta také hlavním důvodem změn v radě.

Odvolaná starostka Hujová koncem května vystoupila z TOP 09, strana se podle ní pod vedením nového předsedy a kandidáta na primátora Jiřího Pospíšila přesunula od konzervativní k „liberálně aktivistické“ politice. Pospíšil to odmítl jako zástupný důvod, podle něj šlo spíše o reakci na to, že stranická organizace v Praze 3 Hujovou nepodpořila jako kandidátku na starostku do podzimních voleb. Hujová uvedla, že kandidaturu odmítla sama.

V reakci na vystoupení Hujové z TOP 09 tři zastupitelé za VPM-NK vypověděli koaliční smlouvu a vyzvali k řešení podle nich nestabilní situace v Praze 3. Při následujících jednáních se členové dosavadní koalice a části opozice dohodli na odvolání Hujové a nakonec i na jejím nahrazení místostarostou Belluem. Hujová byla v době, kdy se většina jednání odehrávala, na dovolené.

Pro ParlamentníListy.cz se k neočekávanému zvratu na žižkovské radnici vyjádřil Petr Venhoda, který je na Praze 3 předsedou hnutí ANO. „Dnešní zemětřesení na žižkovské radnici je opět pouze ukázkou, jak špatně fungovala dosavadní koalice v čele s ex-starostkou Hujovou,“ vzkázal. Je to podle něj pokračování radničního divadelního představení z posledních dní, u kterého si poplakali zejména ti obyvatelé třetího pražského obvodu, kteří již dlouho čekají na slibovanou privatizaci bytů. „Nemůžeme očekávat, že nové složení radnice provede do voleb, které jsou za tři měsíce, jakoukoliv radikální změnu kurzu,“ dodal Venhoda.

Vznik koaličního slepence o 7 subjektech je projevem čirého zoufalství a touhy zůstat u koryt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…