Schwarzenberg na začátek potvrdil, že si stojí za svými slovy, když tvrdil, že se světové špičky nakazily terorismem. Taktéž Kobza trval na tom, že zabití Sulejmáního byla chladná, sprostá mimosoudní vražda. „Já jsem přesvědčen, že jsem tuto událost definoval naprosto správně, i z pohledu toho, že v České republice byl v roce 1990 zrušen trest smrti. Jak jinak mám hodnotit kauzu, když generál Sulejmání byl v podstatě vylákán do Iráku k jednání a tam byl zavražděn?“ Dodal, že je přesvědčen, že se o vraždu jednalo. To, že nyní někteří Íránci protestují proti vládě, na tom dle něj nic nemění.
Ani Schwarzenberg neměnil své stanovisko na základě protestů. Prohlásil, že není pochyb, že Íránci protestují kvůli diktatuře ajatolláhů, ale to je jen jedna věc. Ale zabití Sulejmáního je věc druhá. „To je něco jinýho. Tady je ten problém spíše politický. Není správné, ba, já bych řekl, je to porušení mezinárodního práva, když v čase míru, byť velikého napětí, jeden stát zabije představitele druhého státu v třetí zemi. To jsou způsoby, které prostě považuji za problematické, a pokud se tohle zavede do mezinárodní politiky, tak končíme opravdu v hrozném stavu,“ shrnul svůj postoj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas