Spisovatel Wiener: Putinovo Rusko je skutečně „říše zla“. Toho zločince se bojí každý soused

02.01.2023 21:09 | Rozhovor

„Když Reagan použil před řadou let sousloví, že Rusko je ‚říší zla‘, tak já ho tak vidím dneska. Putinovské Rusko je říší zla, přešlo přes určitou mez a jako by opravdu mráz přicházel odtamtud a každý ze sousedů Ruska by se měl bát toho, že se stane cílem ambiciózních přání nebezpečného zločince Putina a jeho vedení,“ říká pro ParlamentníListy.cz Egon Wiener, spisovatel a sběratel. Naši vládu při řešení energetické krize hodnotí nejhorší známkou, za prezidenta bude volit Babiše a Miloše Zemana hodnotí velmi kladně.

Spisovatel Wiener: Putinovo Rusko je skutečně „říše zla“. Toho zločince se bojí každý soused
Foto: archiv E. Wiener
Popisek: Spisovatel Egon Wiener

Zásadní událostí roku 2022 bylo, když Rusové 24. února vpadli na Ukrajinu? Překvapilo vás, že se tak stalo?

Jednoznačně. To na to budeme všichni stejně. Překvapilo. Jen málokdo si mohl dát dohromady, že by si dva slovanští sousedé šli po krku. Myslím si, že to, co provedl pan Putin, je něco nesmírně překvapujícího. Tady popřel snad všechno, mají stejnou církev pravoslavnou. Znal jsem některé z těch lidí osobně, mnozí měli k sobě často blízko jako my se Slováky. Řada rodin je provázaných. Myslím, že se Putin zbláznil. Popřel úplně všechno, od toho slovanství až po tu pravoslavnou církev.

Je současné Rusko nebezpečné i pro ostatní svět?

Když Reagan použil před řadou let sousloví, že Rusko je „říší zla“, tak já ho tak vidím dneska. Putinovské Rusko je říší zla, přešlo přes určitou mez a jako by opravdu mráz přicházel odtamtud a každý ze sousedů Ruska by se měl bát toho, že se stane cílem ambiciózních přání nebezpečného zločince Putina a jeho vedení.

Bylo chybou, že například Německo vedlo s Ruskem čilé obchodní vztahy a celé své Energiewende mělo založené na ruském zemním plynu? Nebo je po bitvě každý generál, a oni nemohli vědět, co se stane?

Neodhadli to. Všechny ty obchody zaváněly určitou závislosti. Mělo se na to myslet. Už dříve s tím někteří nesouhlasili. Německo tím také překročilo určitou mez. To už nebyla ekonomická spolupráce, ale ekonomická sebevražda, i do budoucna.

Mluvíte o ekonomické sebevraždě. Jak pohlížíte na tzv. Green Deal? Neměly se kvůli válce některé jeho termíny posunout či zmírnit? Což se neděje, příkladem je třeba na zákaz prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2035, který schválil Evropský parlament letos v červnu. Což pro nás jako zemi automobilek může být dost náročné a obtížné...

Jsem v souladu s kontextem vaší otázky. Do několika let úplně omezit výrobu aut se spalovacími motory je podle mě hloupost. Pokrok určitě půjde dopředu, ale rozhodně ne takovouto plánovanou rychlostí. Domnívám se, že je to uspěchané. Celý ten problém je řešitelný jinak.

Rok 2022 přinesl vysokou inflaci, vysoké ceny energií. Jak tyto opravdu těžké úkoly zvládala naše vláda?

Myslím, že vláda to nezvládala. Její přístup byl zcela jiný než u našich sousedů. Opravdu jako bychom zaspali a báli se bohatých, velkovýrobců a těch, co ovlivňují cenu. Jako bychom byli papežštější než papež. Naše vláda s velkým zpožděním přijímala zásadní rozhodnutí. Kdybych měl tuto činnost hodnotit, tak určitě tou nejhorší známkou, protože to zpoždění bylo velké a citelné.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

oni Rusové nejsou žádní , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse8cc1c64ee4703e5406b51e7eb23e936f68e014b419b213a802 , 03.01.2023 9:37:48
svatoušci, ale obhajovat Ukrajinu jako dobráky od kosti, je pitomost. Největšími gaunery v minulém století byli Němci, v současnosti štafetu zla převzali Američané.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy

22:33 Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy

„Rozklad spravedlnosti a demokracie v České republice“ – těmito slovy předseda strany PRO Jindřich R…