Spojenci by měli v podpoře Ukrajiny projevit víc odvahy, řekl Pavel

02.02.2023 18:20

Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy. Po ukončení konfliktu s Ruskem by se Ukrajina podle Pavla měla stát členem Severoatlantické aliance (NATO) i Evropské unie.

Spojenci by měli v podpoře Ukrajiny projevit víc odvahy, řekl Pavel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pavel

„Pokud jde o konvenční zbraně, pak skutečně nevidím žádný důvod k limitům. Bez obrněné techniky, bezpilotních prostředků, dělostřelectva a raketových systémů delšího rozsahu, ale výhledově možná i bez nadzvukového letectva se Ukrajina opravdu s takto těžkým protivníkem nedokáže vypořádat,“ uvedl Pavel. V souvislosti s aktuální diskusí o možných dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu tak souhlasil s postojem Polska, podle kterého tato věc dává smysl, pokud se na ní shodne celé NATO.

Jednašedesátiletý zvolený prezident ČR od svého sobotního vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem poskytl rozhovory už několika zahraničním médiím včetně britské veřejnoprávní BBC a deníku Financial Times. Zahraniční novináři se Pavla ptají především na mezinárodní politiku a AFP nebyla v tomto směru výjimkou.

Pavel v rozhovoru zopakoval, že Ukrajina by se po skončení války a odchodu ruských vojsk měla stát členem NATO i EU. „Pak už to bude jen otázkou politické vůle, protože z hlediska shody v hodnotách, v dlouhodobých strategických zájmech a z hlediska technické interoperability mezi armádami NATO a Ukrajiny už Ukrajina splnila podmínky,“ řekl Pavel a k členství v NATO dodal, že „ukrajinská armáda bude s ohledem na probíhající konflikt tou nejzkušenější a nejpřipravenější armádou v Evropě“.

Konflikt na Ukrajině může podle Pavla skončit jedině tím, že Rusko opustí ukrajinské území, dojde k mírovým jednáním, nápravě škod a poté i k poválečné obnově země a „v rámci práva dojde i k vyšetření válečných zločinů“.

K fyzickému ukončení bojů mohou nicméně podle Pavla partneři Kyjeva přispět jen pokračováním vojenské pomoci a tím, že budou „velmi důslední v uplatňování sankcí proti Rusku“.

„Jedině takto soustředěným úsilím si Rusko může uvědomit, že jednalo v rozporu s normami a že v civilizovaném světě 21. století ani velká země jako Rusko nemůže ve svém konání ignorovat normy fungování světového společenství,“ dodal Pavel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Petře, tak ji předveď tu vaši odvahu. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseelefant9 , 02.02.2023 19:35:01
Sedět v bunkru a nechat za sebe umírat druhé, to dokáže každý zbabělec. byli doby, kdy král jel v čele své armády. Máš možnost sesbírat svou vrchnost a v čele s nimi vyrazit bránit Ukrajinské fašisty.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…