Tomio, nezlob se. Okamura loví voliče i na stolní hru

06.10.2017 7:03

Politici oslovují voliče na ulicích, předávají jim letáky a nahrávají videa. Tomio Okamura (SPD) však přišel s jednou novinku. Vymyslel pro voliče hru. Podle expertky na politický marketing je to sice hra rasistická, ale Okamurovy voliče má šanci oslovit.

Tomio, nezlob se. Okamura loví voliče i na stolní hru
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura na závodech horských kol

Voliči si mohou přečíst volební letáky, povídat si s kandidáty a zhlédnout nejen na sociálních sítích celou řadu předvolebních videí. V jednom z nich se představuje Andrej Babiš (ANO) s podivnou blábolící postavičkou, v jiném se Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozpovídal o tom, co se naučil od svého tatínka. Předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura zvolil trochu netradiční způsob, jak přiblížit své cíle voličům.

Nechal pro ně vytvořit specifickou verzi hry „Člověče, nezlob se“. Podle pátečních Lidových novin na některých políčcích této hry najdeme zvláštní popisky. „Trefa! Tomio vyhrál volby, pivo zlevnilo a platy šly všem nahoru,“ stojí u jednoho z políček. „Jejda. V posteli jsi našel deset znepřátelených uprchlíků. Vrať se do domečku,“ říká jiná popiska.

Má ale taková hra šanci oslovit voliče? Alžběta Králová z Institutu politického marketingu má za to, že ano. „Ačkoli se Okamurova rasistická verze populárního Člověče, nezlob se! zdá na první pohled části společnosti bizarní, voliče SPD rozhodně má šanci oslovit,“ upozorňuje Králová, která má zkušenosti s volebními kampaněmi v Česku i v USA.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Občany mohou k Okamurově hře přilákat třeba výhry. SPD slibuje, že když se někdo vyfotí při hraní jeho hry a zašle obrázek straně, ta ho umístí na sociální sítě a některý z hráčů vyhraje telefon iPhoneX. Okamura však není zdaleka jediný, kdo láká voliče na výhry. Komunisté voličům slibují, že mohou vyhrát televizor. Za vyplnění křížovky.

Volební noviny s křížovkami nebo již zmíněnou verzí „Člověče nezlob se“ připravilo mnoho stran. TOP 09 jde však proti proudu. Nepřipravila žádné noviny. Místo novin strana rozdává knížku „Tahle knížka není pro starý“. Je určena především mladým voličům, kterým popisuje např., jak zasunout. Jak zasunout volební lístek do urny. Odlehčenou formou se snaží voličům říci, že poslanec je také jen člověk, musí si čistiti zub, brzy ráno vstát a rychle spěchat do práce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

15:51 Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Neznalost zákona neomlouvá. A Ivan Hoffman připomíná, že to platí nejen pro ob…