Uprchlíci? Vždyť jsou to zdraví mladíci. Jdeme do záhuby. Promluvili lidé Charty 77, velmi zajímavě

6. 12. 2016 12:50

Co považují původní signatáři Charty 77 za největší hrozbu pro Českou republiku, se dozvěděl novinář Tomáš Poláček. O odpovědi Petra Pitharta, Kamily Moučkové, Jana Petránka a dalších se podělil na svém facebookovém profilu. Mnohem širší materiál pak ze získaných odpovědí bude publikovat v příštím čísle svého domovského Reportér magazínu.

Uprchlíci? Vždyť jsou to zdraví mladíci. Jdeme do záhuby. Promluvili lidé Charty 77, velmi zajímavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart na Albertově
reklama

„Jak řekl Adam Michnik: ‚Posledním stadiem komunismu je nacionalismus.‘ Bojím se českého provincialismu, strachu před vnějším světem, nedůvěry dokonce i ke spojencům. Mnohde roste národovectví a nacionalismus, jenže uzavřenost před světem a Evropou je cesta ke zkáze,“ podotkl v odpovědi Petr Pithart.

Osmaosmdesátiletá Kamila Moučková pro změnu nerozumí masivní migraci. „Nebo jinak – já chápu, že ze zemí, ve kterých se krutě bojuje, odcházejí maminky s dětmi a staří lidé, ale nechápu, proč i mladíci a muži středního věku, kteří by měli bojovat, nikoli utíkat za lepším... Jinak ale konkrétně tady a teď snad zatím není nic, co by naši demokracii ohrožovalo,“ dodala.

Alfréd Kocáb poukázal na oslabující vazbu na Evropskou unii. „Zesiluje vazba na Rusko a Čínu,“ zmínil s tím, že hodně teď záleží na americkém prezidentu Trumpovi. „Jestli se na rozklíženou Evropu vykašle, pak by bylo zle,“ řekl.

Podle Jana Petránka je největší hrozbou naprosto nekoncepční politika spolku EU. „Nemá žádnou koncepci bezpečnosti, nechá se vláčet neviditelnými bohy finanční moci s diktátem globalistických pravidel pro celý svět do válek a konfliktů v jejich zájmu. Svět je na rozcestí, zda spadne do šrotujícího víru globalistiky, nebo zda ještě najde sílu vrátit se k politikám vzájemně uznávaných národních zájmů,“ zmínil.

Anketa

Českem otřásá skandál šňupajícího Jindřicha Forejta. Bylo by na odstoupení, kdyby média zveřejnila nahrávku úplně opilého politika-těžkého alkoholika?

85%
15%
hlasovalo: 2607 lidí

Eugen Brikcius se domnívá, že největší hrozbou je negativní vztah evropské levice k Izraeli. „Já byl vždy levicově orientován, ale tohle mě vyléčilo. Izrael je totiž demokracie fungující lépe než demokracie v Evropě, jenom je nešťastně obklopen nepřáteli. Povinností evropských demokratů by měla být podpora Izraele, protože pokud bude jediná demokracie na Blízkém východě zničena, automaticky nastane i zničení vadně fungujících demokracií západních,“ podotkl.

Jaroslav Bašta se pak obává oligarchizace našeho státu, Milan Uhde štvavého nacionalismu a Vratislav Brabenec blbosti. 

Celý příspěvek Tomáše Poláčka:

Do Reportéra, který vyjde v pondělí, jsem vyzpovídal původní signatáře Charty 77 - ptal jsem se jich na to, jak vidí současnost. Překvapila mě ta pestrost, dejme tomu v názoru na zvolení Donalda Trumpa se dost lišili.

Pro představu vám sem dám odpovědi na jednu z otázek:

Co považujete za největší hrozbu pro Českou republiku?

Petr Pithart (75 let): 
Jak řekl Adam Michnik: "Posledním stádiem komunismu je nacionalismus". Bojím se českého provincialismu, strachu před vnějším světem, nedůvěry dokonce i ke spojencům. Mnohde roste národovectví a nacionalismus, jenže uzavřenost před světem a Evropou je cesta ke zkáze.

Kamila Moučková (88 let):
Nerozumím například masivní migraci. Nebo jinak - já chápu, že ze zemí, ve kterých se krutě bojuje, odcházejí maminky s dětmi a staří lidé, ale nechápu, proč i mladíci a muži středního věku, kteří by měli bojovat, nikoli utíkat za lepším... Jinak ale konkrétně tady a teď snad zatím není nic, co by naši demokracii ohrožovalo.

Afréd Kocáb (91 let):
Oslabuje vazba na Evropskou unii, zesiluje vazba na Rusko a Čínu. Hodně teď záleží na americkém prezidentu Trumpovi, jestli se na rozklíženou Evropu vykašle. Pak by bylo zle.

Jan Petránek (85 let):
Největší hrozbou je naprosto nekonceptní politika spolku EU. Nemá žádnou koncepci bezpečnosti, nechá se vláčet neviditelnými Bohy finanční moci s diktátem globalistických pravidel pro celý svět do válek a konfliktů v jejich zájmu. Svět je na rozcestí, zda spadne do šrotujícího víru globalistiky, nebo zda ještě najde sílu vrátit se k politikám vzájemně uznávaných národních zájmů.

Jelena Mašínová (75 let):
Že se lidem začne zdát svoboda a mír samozřejmostí, a tak je nebudou včas bránit... Nezapomeňme, že demokracie se umí zahubit sama skoro přes noc, ale její zmrtvýchvstání trvalo po německé okupaci sedm a po ruské čtyřicet let.

Eugen Brikcius (74 let):
Nejen pro Českou republiku je největší hrozbou negativní vztah evropské levice k Izraeli. Já byl vždy levicově orientován, ale tohle mě vyléčilo. Izrael je totiž demokracie, fungující lépe než demokracie v Evropě, jenom je nešťastně obklopen nepřáteli. Povinností evropských demokratů by měla být podpora Izraele, protože pokud bude jediná demokracie na Blízkém východě zničena, automaticky nastane i zničení vadně fungujících demokracií západních.

Luboš Dobrovský (84 let):
Největší hrozbou je zklamání, které pociťují ti, kdo očekávali svobodu bez odpovědnosti za sebe sama a za své činy... Reálnou hrozbou jsou i prezident Zeman a ministr Babiš - jeden zemi (bůhví zda vědomě nebo nevědomě) prodává Rusku a Číně, druhý ji chce privatizovat.

Miloš Rejchrt (70 let):
Únavu ze svobody a blahobytu. Pocit, že se něco nepovedlo a že za to určitě může někdo jiný než my sami. Následné hledání a nacházení viníka, jímž jsou údajné "elity", mezi něž lze zařadit kohokoliv. Navíc jsou tu vzkříšené imperiální ambice Ruska, nachystaného v příhodný čas poskytnout "bratrskou pomoc". Kdyby se rozpadla Evropská unie či došlo k czexitu, bylo by na dlouho hodně zle... Zatím se mi ale nezdá, že by demokracie a svoboda byly v naší republice ohroženy reálně, tedy nějakou démonicky svůdnou osobností či vskutku významným hnutím či uskupením, schopným nastolit diktaturu. Ty hrozby existují jaksi virtuálně, na facebooku či jak se to všechno jmenuje.Slovní štvaní a podvracení samozřejmě něco s lidmi dělá, ale i při volbách se ukazuje, že to působí nějak méně či jinak,než by si nepřátelé demokracie a svobody přáli.

Jaroslav Bašta (68 let): 
Oligarchizaci našeho státu, pauperizaci střední třídy, oklešťování svobody slova a z toho vyplývající deficit demokracie. Vydali jsme se do záhuby po stejné stezce jako kdysi Ukrajina. Takový politický vývoj nevyhnutelně končí válečným konfliktem, přičemž pravděpodobnější se zdá občanská válka.

Vratislav Brabenec (73 let):
Největší hrozbou je vždycky blbost a obecně taky to, že se lidi přemnožili - já když chodil do školy, tak nás učili, že je na světě dvě a půl miliardy lidí. Navíc za můj život vyhynulo obrovské množství živočišných druhů, a o tomhle když slyším, musím si pak číst na uklidnění dlouhé hodiny Kabalu, která je dobrá v tom, že z ní nakonec chápeš jen to, že nic nechápeš.

Milan Uhde (80 let):
Štvavý nacionalismus, a to v několika převlecích.

Karol Sidon (74 let):
Systém, k němuž se společnost utíká, když ztratí důvěru v politické strany. Ve dvacátém století byla totalita do českých zemí importována, takže za skutečnou hrozbu pokládám globální jev. Konkrétněji: Denně umírají stovky lidí a tisíce dalších jsou na útěku, protože si desítky lidí berou právo polepšovat svět. Hodnotový systém západní kultury a jeho konflikt s hodnotovým systémem islámu už dávno není tématem pro milovníky mezináboženského dialogu, ale důvodem k prolévání cizí i vlastní krve a výzvou Západu postavit se nepříteli se stejným fanatismem, jakým disponuje on. Pouhý šovinismus takový oheň nerozdmýchá…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…