V celé Evropě se šíří strach, varuje německý exprezident Gauck

23.11.2019 16:16

Někdejší německý prezident Joachim Gauck má za to, že část bývalých východních Němců se dodnes bojí svobody, nechtějí převzít odpovědnost za své životy a nostalgicky vzpomínají na dobu, kdy jejich životy řídila autoritářská komunistická moc. Současně mají lidé nejen ve východní části Německa strach. Strach z rychle se měnícího světa.

V celé Evropě se šíří strach, varuje německý exprezident Gauck
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck

Bývalý německý prezident Joachim Gauck má za to, že i třicet let po pádu nechvalně proslulé komunistické berlínské zdi zůstává Německo stále rozdělenou zemí. Je to vidět i na tom, že západní Němci volí často jinak než východní. Na východě se daří krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD).

„Za druhé, přetrvávají výrazné rozdíly v pohledu na otevřenou společnost, na důležitost svobody. Liší se pohledy na schopnosti vlády řešit problémy a i na stát jako celek,“ upozornil Gauck v rozhovoru pro Lidové noviny.

Mnoho chyb se ale podle Gaucka neudělalo, německá ekonomika je v dobré kondici, byť je jasné, že nikdo neměl k dispozici návod na dokonalý postup po pádu berlínské zdi.

„Lidé ve východním Německu na to ale nebyli připraveni, tak jako nebyli připraveni na otevřenou společnost a svobodu ani nikde jinde v někdejším východním bloku. Mnozí s tím mají dodnes problémy, postrádají jasné vedení, a pokud se náhodou něco nevyvíjí podle jejich představ, dostaví se lehko pocit zklamání. Částečně pak také nejsou moc iniciativní a nechtějí převzít zodpovědnost za vlastní životy,“ pravil Gauck.

Vedle toho mají však podle Gaucka nejen lidé ve východní části Německa obavy z postupující globalizace.

„V celé Evropě se šíří strach z moderny, z příliš rychlých změn. Vidíme to i ve společnostech, které patří k nejlépe organizovaným, jako například ve Skandinávii nebo ve Švýcarsku. Jinak řečeno, pro mnohé se stává otevřená společnost příliš otevřenou, cítí se být vykořeněni, nemají se čeho chytit. Zvláště v regionu střední a východní Evropy vidíme, že lidé mají potřebu mít svůj životní prostor pod kontrolou, chtějí, aby byl pro ně stále rozeznatelný. Chtějí být Poláky, Čechy, Slováky a totéž platí i pro východní Němce. Bojí se rušení hranic – čili evropeizace, bojí se globalizace a stejně tak i technologického pokroku. V takovéto situaci, kdy se začínají na jednom místě soustřeďovat různé obavy, si lidé začínají hledat politické reprezentanty, kteří se jich ujmou. Teď to jsou zrovna krajně pravicová uskupení, v minulosti to byla krajní levice,“ uvedl Gauck.

To však nic nemění na tom, že AfD, která tohoto strachu využívá, je podle Gaucka doslova nechutnou stranou, který prý místy sklouzává až k projevům, které jsou podobné projevům nacistické strany. Proto je třeba od ní dát ruce pryč.

Podle Gaucka je v této situaci v pořádku, když EU jako celek bdí nad zachováním zásad právního státu ve všech svých členských zemích – Polsko a Maďarsko nevyjímaje. K rozpadu EU to podle Gaucka pravděpodobně nepovede, protože jednotlivé členské státy jsou si vědomy, že by jen těžko uspěly v obchodních a jiných jednáních s jinými velmocemi, jako jsou Čína nebo USA, pokud by proti nim stály osamoceně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Triumf Borise Johnsona: „Mohli se podělat!“ Zahradil a Mach v tom vymáchali média. Klaus ml. odeslal do Británie dopis

13:33 Triumf Borise Johnsona: „Mohli se podělat!“ Zahradil a Mach v tom vymáchali média. Klaus ml. odeslal do Británie dopis

Na velký úspěch britských konzervativců premiéra Borise Johnsona ve čtvrtečních parlamentních volbác…