V katedrále sv. Víta bude pohřben kardinál Miloslav Vlk

25. 3. 2017 6:31

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se dnes uskuteční poslední rozloučení s kardinálem Miloslavem Vlkem, který zemřel 18. března ve věku 84 let. Po zádušní mši, kterou bude sloužit Vlkův nástupce, pražský arcibiskup Dominik Duka, bude tělo zesnulého uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále. V poledne se výjimečně rozezní zvon Zikmund, aby smutečním vyzváněním uctil kardinálovu památku. Ti, kdo se chtějí pohřbu v katedrále zúčastnit, musejí počítat s časovou rezervou kvůli bezpečnostním prohlídkám na Hradě.

V katedrále sv. Víta bude pohřben kardinál Miloslav Vlk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Miroslav Vlk
reklama

V uplynulých dvou dnech se přišly nejprve do katedrály a poté do blízkého kostela sv. Benedikta s Vlkem rozloučit tisíce lidí. Dnes přijedou kromě reprezentantů českých a moravských diecézí, řádů a řeholí také zahraniční hosté z řad církve.

Podle pražského arcibiskupství na pohřeb přijede německý emeritní arcibiskup v Kolíně nad Rýnem kardinál Joachim Meisner a emeritní arcibiskup krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz, který býval osobním sekretářem papeže Jana Pavla II. Do Prahy se chystá vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn a záhřebský arcibiskup kardinál Josip Bozanić. Přijet by také měl bangkocký arcibiskup kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovitvanit, představitel hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil.

Přijít mají také někteří čeští politici, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČCSD) přišel ke kardinálově rakvi s květinou už ve čtvrtek. Dnešního posledního rozloučení s kardinálem Vlkem se nezúčastní prezident Miloš Zeman, pošle jen smuteční věnec. Vlk Zemana v minulosti několikrát kritizoval

Pohřeb kardinála Vlka se připravuje tak, aby vyhovoval jeho vkusu a zvyklostem, nebude nikterak okázalý. Nezazní při něm velké barokní rekviem, ale spíš lidová hudba nebo skladby autora soudobé vážné hudby Petra Ebena.

Před začátkem pohřbu vyjde ze sídla pražského arcibiskupství na Hradčanském náměstí liturgický průvod, který projde hradními nádvořími až do katedrály. Rakev s ostatky však neponese, už bude v katedrále připravena a nazdobena.

Pro poutníky budou už od 09:00 otevřeny zvláštní vstupy od Prašného mostu a z Hradčanského náměstí. Katedrála bude otevřena od 09:45.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…