Vláda premiérky Mayové ustála hlasování o nedůvěře

16.01.2019 20:30

Britští poslanci v úterý jasně odmítli dohodu o vystoupení země z Evropské unie, kterou vyjednala konzervativní premiérka Theresa Mayová. V Dolní komoře parlamentu ve středu večer britští poslanci hlasovali o nedůvěře její vládě. Návrh předložila v úterý labouristická opozice, když vláda rekordním rozdílem prohrála klíčové hlasování o dojednaných podmínkách odchodu země z Evropské unie. Podle očekávání Mayová hlasování bez potíží ustála.

Vláda premiérky Mayové ustála hlasování o nedůvěře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Vláda Mayové má důvěru parlamentu. Pro vyslovení nedůvěry vládě v Dolní sněmovně hlasovalo 306 poslanců. Vládu naopak podpořilo 325 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry bylo potřeba 318 hlasů.

Premiérka Mayová v úterý v reakci na porážku ve sněmovně uvedla, že pokud hlasování o nedůvěře ustojí, hodlá při hledání východiska z aktuální krize naslouchat zákonodárcům. 

Jelikož Mayová na jednání opět odmítla možnost vypsání druhého referenda, alternativami jsou nyní odložení Brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i neřízený Brexit bez dohody. Mayová po porážce uvedla, že je třeba potvrdit, že vláda má důvěru sněmovny. Strategií vlády prý není čekat na konec března, nejlepší cestou dopředu je dohoda s EU.

V případě, že k takzvanému tvrdému Brexitu, tedy odchodu Spojeného království bez dohody po uplynutí dvouleté lhůty stanovené Lisabonskou smlouvou 29. března dojde, bude to znamenat, že ze dne na den přestanou platit všechny dohody. Na hranicích by pak znovu začala platit cla a přísnější kontroly, což by představovalo ekonomickou i dopravní katastrofu.

Odmítnutí návrhu brexitové dohody předloženého Mayovou nejen podle českých europoslanců znamená pokračování nejistoty o podobě britského odchodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…