Vláda projedná plán na zjednodušení výměny vysokých úředníků

21. 2. 2018 9:30

Volnější pravidla pro přijímání a odvolávání vysokých ministerských úředníků, o nichž hovoří premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, dnes projedná vláda. Není jasné, v jaké podobě ministři návrh, který po svém prvním zveřejnění sklidil kritiku, dostanou. Babiš nicméně avizoval, že ustoupí od plánu převést vedení státní služby z Ministerstva vnitra pod Úřad vlády. Kabinet se bude zabývat také věcným záměrem zákona o lobbingu, který začal připravovat ministr pro legislativu bývalé vlády Jan Chvojka (ČSSD).

Vláda projedná plán na zjednodušení výměny vysokých úředníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády jako obvykle v brzkých ranních hodinách
reklama

Ministři také posoudí novelu ODS, která má zrušit povinnou docházku dětí, které dosáhly pěti let, do mateřských škol. Novinka, která má pomoct znevýhodněným dětem připravit se na školu, začala platit v září uplynulého roku. Součástí návrhu ODS je také zrušení povinnosti školek přijímat dvouleté děti, která by podle platné normy měla nastat od roku 2020.

Pro rozpor s Ústavou se kabinet dnes zřejmě postaví proti předloze poslanců KSČM namířené vůči takzvanému přeběhlictví zákonodárců. Poslanci a senátoři by podle ústavní novely přišli o mandát také v případě jejich pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin. K druhému návrhu KSČM, který se týká rozšíření účinné lítosti u korupce, se vláda podle podkladů legislativy postaví zřejmě neutrálně. Nyní se účinná lítost vztahuje pouze na případy, v nichž lidé požadovaný úplatek pouze slíbí a uvědomí o tom policisty.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…