Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH

22.07.2018 11:12

Vláda v úterý zřejmě vysloví nesouhlas s návrhem poslanců Pirátů, aby byla povinnost elektronické evidence tržeb (EET) zúžena na plátce daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro úterní jednání vlády. Jde o druhý návrh v tomto směru, který se ve Sněmovně objevil. Předchozí stejný návrh sedmi desítek poslanců z pětice poslaneckých klubů Sněmovna před měsícem zamítla.

Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH
Foto: hkstrategies.cz/CC
Popisek: EET, elektronická pokladna. Ilustrační foto.

Současný pirátský návrh stanoví, že subjektem evidence tržeb je poplatník daně z příjmů fyzických osob nebo daně z příjmů právnických osob, pokud je plátcem daně z přidané hodnoty. Věcně je stejný jako předchozí zamítnutý poslanecký návrh, uvedla ČTK.

V návrhu stanoviska pro vládu se uvádí, že stanovení podmínky plátcovství DPH pro vznik povinnosti evidovat tržby by bylo kontraproduktivní. Uvádí, že podnikatelé často obcházejí milionovou hranici obratu, která znamená povinnou registraci k DPH, tím, že vykazují nižší tržby. Při navrhovaném obratu jednoho milionu korun by se podle vlády výjimka týkala naprosté většiny podnikatelů a EET by tak zcela ztratila svoji účinnost.

„Stanovení podmínky plátcovství daně z přidané hodnoty pro vznik povinnosti evidovat tržby by také otevřelo prostor pro obcházení evidenční povinnosti umělým dělením podnikatelské činnosti jednoho podnikatele na více subjektů tak, aby se žádný z nich nestal plátcem daně z přidané hodnoty," stojí v návrhu stanoviska.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou předlohu Pirátů k projednání poslanci. Zabývat se jí budou na některé z příštích schůzí Sněmovny.

Opoziční TOP 09 předložila ve Sněmovně návrh na zrušení celého zákona o EET i souvisejících ustanovení v jiných zákonech. Tímto návrhem se vláda bude teprve zabývat. Zrušit zákon o EET chtěla opozice již v předchozím volebním období. Návrh vložila do vládního daňového balíku, který Sněmovna schvalovala loni v lednu, schválen ale nebyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Miloše Zemana? Šíří se zvěsti. A výzva „bojovníka za pravdu“

9:07 Konec Miloše Zemana? Šíří se zvěsti. A výzva „bojovníka za pravdu“

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek nastupuje na rekondiční pobyt do nemocnice, oznámil hradní mluvčí J…