Vladimír Budinský: „Plníme zásobníky málo. Vyhláška je měkká.“ Jenže vláda nemá moc...

5.8.2022 8:35 dop. | Ze sítí

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) předkládá, jak se Česká republika horečně snaží zásobit plynem na mimořádnou zimu. Nejistota dodávek ruského plynu ji přiměly přijmout opatření, která mají dopad možných výpadků co nejvíce zmírnit. Exministr a energetický expert Vladimír Budinský však alarmuje, že to je stále zoufale málo. Plnění zásobníků je nejen velmi pomalé, ale ve velkém vyvážíme proud do Rakouska, kde se naopak plynem šetří.

Vladimír Budinský: „Plníme zásobníky málo. Vyhláška je měkká.“ Jenže vláda nemá moc...
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Exministr a energetický expert Vladimír Budinský

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 21588 lidí
Vladimír Budinský, předseda spolku Konec uhlí – Nová energie upozorňuje na „bizarní“ situaci, kdy Česká republika, ze sta procent závislá na ruském plynu, pálí plyn na úkor jeho úspory v sousedních státech, které si vesele plní své zásobníky a připravují se na nejhorší.

„V situaci, kdy Rakušané plní své zásobníky (mají tam 52 TWh) a my máme proti nim v zásobnících jen zlomek (2/3) plynu co oni (35 TWh), je bizarní, že ČR pálí plyn na 84,42 % kapacity a vyváží proud do Německa a do Rakouska, zatímco Rakušané využívají svoji plynovou kapacitu jen na 10 %,“ uvádí expert na základě dat mapy spotřeby elektřiny.

Apeluje na to, aby šel plyn do českých zásobníků rychleji. Nedostatečná je podle něj vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu o nouzovém stavu v plynárenství, která začala platit od pondělí. Nově stanovuje minimální naplnění zásobníků plynu v průběhu roku nebo umožňuje firmám slučovat výrobu jednotlivých podniků. Jde o přípravu kroků, které by následovaly v případě nedostatku plynu.

Podle Budinského je ale vyhláška „měkká“. „Teď plníme zásobníky málo. Vyhláška MPO je měkká. Průměrně jsme měli v minulosti k 1. 11. vždy 95 % a vyhláška chce teď v plynové krizi jen 90 %,“ upozorňuje prezident Zaměstnaneckého svazu důlního a naftového průmyslu.

Obavy průmyslu, že kvůli vysokým cenám energií bude muset zavírat své továrny je podle Budinského při takové energetické politice vlády na místě: „Cena plynu je velkou hrozbou českého průmyslu, pro který česká vláda nic nedělá,“ konstatuje v tweetu.

Vláda však v energetické oblasti podle Budinského nemá moc. „Jelikož plynárenství Zeman zprivatizoval Německu, ropný průmysl Polsku a elektroenergetiku zbastlil Klaus pod tlakem ODA částečnou privatizací. Nemá zdroje, které promrhal Babiš nezvládnutím covidu-19,“ konstatoval závěrem Budinský.

Česko je z členských zemí Evropské unie přitom na dodávkách plynu z Ruska závislé nejvíce. Řadí se do kategorie států se 75- až 100procentní závislostí na ruském plynu. V případě, že by Rusové dodávky zastavili, situace se výrazně změní. Jak je výše zmiňováno – ztráta dodávek plynu by zasáhla nejen domácnosti, ale také průmysl, u kterého je to nenahraditelné.

Dodávky je tak nutné dorovnávat jinými cestami, například zkapalněným plynem. Vládní politici se spoléhají také na evropskou solidaritu s plynem; řada zástupců opozičních stran i energetických expertů však této mezinárodní spolupráci příliš nevěří.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Zvyšování pokut je jedna věc

Ale jak chcete řešit mnohem důležitější věci, jako že jsou tu rizkový řidiči, ono dost rizikové je už i ježdění po českých silnicích, když jsou všude výmoly nebo fakt, že někdo si z pokut nebo vybodování hlavu neláme? Vy politici vše řešíte jen represivně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

21:12 „Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

Devět zničených ruských vojenských letounů na anektovaném Krymu hlásí Ukrajina. Ne však jako výslede…