Vodrážka pro rozhlas: Vydávání zbrojních průkazů by měla EU koordinovat

26.07.2011 15:03

Předseda sněmovního zahraničního výboru David Vodrážka (ODS) se v rozhovoru pro Rádio Česko zaměřil na myšlenku, jestli by měla Evropská unie zpřísnit pravidla pro vydávání zbrojních pasů a sladit jpodmínky jejich vydávání na celoevropské úrovni, tak jak o tom nyní hovoří belgický ministr zahraničí. A to v důsledku hrůzného činu Nora, který provedl bombový útok na vládní budovy v Oslu a zastřelil politicky angažované děti na ostrově Utoya. Norský šílený střelec Anders Breivik při dvou pátečních útocích v Oslu zabil totiž nejméně 76 lidí.

Vodrážka pro rozhlas: Vydávání zbrojních průkazů by měla EU koordinovat
„Jestli koordinovat vydávání zbrojních povolení průkazů a pasů v EU? Tohle by bylo jednou z věcí, která by byla smysluplná. To by bylo určitě minimálně z bezpečnostního hlediska prospěšné, i když vydávání pasů v Česku je poměrně přísné," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas poslanec z ODS David Vodrážka.

Podle něj je nyní aktuální hovořit o koncepci české zahraniční politiky. Tu totiž minulou  středu schválil kabinet premiéra Petra Nečase na návrh ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Poměrně hodně je zde podle Vodážky "vypíchnuta" otázka terorismu. "Tomu je ale tak i všude jinde ve světě. Důležité však je, jak bude ta koncepce naplňována. Aby totiž neskončila v šuplíku a nevyvíjela se za deset let koncepce nová," zmínil k tomu Vodrážka.

SLEDUJEME téma Masakr v Norsku

„Koncepce, to je mechanismus, který se stále vyvíjí. Já jsem v ní nespokojen například s kybernetickou bezpečností. To, co tady hrozí opravdu reálně a hodně, je nabourání do počítačových sítí a podobně. To ale bylo před osmi, deseti lety nemyslitelné. Tato otázka mi v koncepci české zahraniční politiky chybí, je tam zcela na okraji," uvedl.

Rušení ambasád je nekoncepční

Vodrážkovi také vadí rušení diplomatických zastoupení a ambasád a potažmo s tím rozvázání smluv mezi ministerstvem průmyslu a obchodu. „Rušení jednotlivých ambasád zejména v oblasti Latinské Ameriky, nebo v Africe bylo zahraničním výborem kritizováno, neboť to je nekoncepční věc. Nezohledňoval se tam totiž zahraniční obchod," vysvětlil.

Česko by mělo podle něj prosazovat více ve světě své obchodní zájmy. V tomto duchu, tedy k ekonomice, či ekonomickým zájmům Česka se Vodrážka vyjádřil i v druhé části rozhovoru.

„Lobbing ohledně Temelína je významný. Já jsem ale zastánce dostavby Temelína, i když Německo se nyní odklání od jádra. Myslím si ale, že by se Německo mělo brzy vyjádřit k tomu, jak tu jadernou energii nahradí. Myslet si, že to nahradí plynové elektrárny, tak to všechno jsou zdroje, které nejsou obnovitelné a hrát si na to, že to nahradíme jen biomasou a slunečními elektrárnami, tak to je liché," podotkl k problému energetické soběstačnosti zemí EU.

I z tohoto důvodu tak lze podle něj vysledovat příklon německé energetiky k Rusku - kvůli plynu. „Jak na té straně východní, tak západní by mělo hledat i Česko své partnery," dodal k tomu poslanec ODS.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…