Vysoké úrokové sazby. Evropské banky vydělávají na úkor střadatelů

17.02.2023 15:41 | Kauza

Evropské banky profitují na vysokých úrokových sazbách, které nebyly předány střadatelům. Uvedly to největší evropské banky v čele s Commerzbank, Deutsche Bank AG nebo UniCredit SPA. Mnohé evropské banky jsou na tom nyní lépe než před finanční krizí v roce 2008. Konkurenční boj nyní banky nutí ke zvyšování sazeb, zejména u termínovaných vkladů.

Vysoké úrokové sazby. Evropské banky vydělávají na úkor střadatelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zavřená a posprejovaná pobočka Sberbank

Evropské banky si ponechávají většinu výhod plynoucích z rostoucích úrokových sazeb, informovala společnost Bloomberg.

„Nedošlo k předání úrokových sazeb zákazníkům,“ uvádí finanční ředitelka Commerzbank Bettina Orlopp. Sazba beta vkladů zůstane pod 30 %, tedy pod úrovní, kterou Commerzbank předpokládá jako letošní průměr.

Prohlášení finanční ředitelky následovalo po podobných prohlášeních evropských bank, mezi nimiž se vyskytovala UniCredit SPA, Santender SA, Intesa Sanpaolo SpA nebo i největší německá banka Deutsche Bank AG, že zákazníkům je předáván pouze zlomek toho, co banky vydělávají na vkladech poté, co Evropská centrální banka v roce 2022 zvýšila úrokové sazby.

Evropská centrální banka tím docílila nárůstu čistého úrokového příjmu a celkového „hospodářského oživení“ bank. Banky jsou na tom v důsledku navýšení úrokových sazeb nejlépe od finanční krize roku 2008. Index bank a finančních služeb podle Bloomberg Europe 500 vzrostl od konce roku 2022 o 17 %.

Banky mají extrémně vysoké úrokové sazby a profitují na nenavýšení úrokové sazby vkladům střadatelům. Ponechávají si je na původní úrovni tak, aby maximalizovaly své zisky. Konkurenční boj teď ale banky nutí, aby úrokové sazby začaly u různých druhů vkladů, zejména termínovaných, zvyšovat. Reagují na tlak spotřebitelů, kteří si stěžují, že jsou jejich vklady úročeny stále nízkou sazbou.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…