Z muničního skladu ve Vrběticích vyrazil druhý konvoj s municí

08.03.2015 16:41

Z muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku dnes odpoledne vyrazil druhý konvoj s municí do armádního skladu v Květné na Svitavsku. Munice soukromých firem se z areálu, kde loni vybuchly dva sklady, začala odvážet v sobotu. Dnes se na cestu vydalo dalších pět speciálních hasičských kontejnerů naložených výbušným raketovým palivem, které doprovází policie. ČTK to dnes řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Z muničního skladu ve Vrběticích vyrazil druhý konvoj s municí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Označení nebezpečné oblasti

"Vyjeli chvíli po 13:30, jde o pět vozidel hasičského záchranného sboru. Kolonu doprovázejí tři policejní vozidla," uvedla policejní mluvčí. Náklad patří firmě Bochemie. Bohumínská společnost má v areálu ve Vrběticích recyklační závod na přepracování prošlého raketového paliva. Převoz materiálu ze skladu napříč Moravou by měl pokračovat i v příštích dnech, s vývozem se počítá v tomto tempu pravděpodobně do konce týdne.

Vyjede 350 až 400 kamionů

Konvoj aut urazí do armádního skladu v Květné trasu dlouhou 178 kilometrů. V sobotu pěti autům cesta trvala téměř čtyři hodiny. Podle zástupců tiskového oddělení Ministerstva vnitra by mělo být ve speciálních hasičských kontejnerech o víkendu odvezeno zhruba 35 tun materiálu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v sobotu při návštěvě muničního skladu u Vrbětic prohlásil, že vyskladňování bude trvat řadu měsíců až jeden rok. Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400. Podle Ministerstva vnitra bylo v 27 skladech asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy zatím munici vozily k zákazníkům. Převoz munice bude hradit stát a firmám ho zpětně vyúčtuje

Armádní sklad v Květné má podle ministra sloužit jen jako záložní sklad pro potřeby firem, které neměly kam jinam materiál odvézt. V případě potřeby je tam možné podle Chovance ještě navýšit kapacitu, všechny budovy dosud nebyly otevřeny. Firmy nemají nájemní smlouvy na Květnou uzavřené prý kvůli vysoké ceně. Podle ministra financí Andreje Babiše však byly naopak nájmy ve Vrběticích nízké.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se vyšetřovatelé dosud nedostali do epicentra výbuchů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řežba po Babišově výroku v tisku: Kalousek jde demonstrovat. Topolánek se zuřivě pohádal s voliči

17:20 Řežba po Babišově výroku v tisku: Kalousek jde demonstrovat. Topolánek se zuřivě pohádal s voliči

Premiér Andrej Babiš prohlásil, že na svou funkci ministerského předsedy nerezignuje ani v případě, …