Z rodinné krize Cestou necestou. O občanském sdružení vypráví místostarosta Lachnit

24.07.2014 12:57

ROZHOVOR Se zástupcem starosty MČ Praha 5, JUDr. Petrem Lachnitem, jsme hovořili o občanském sdružení Cestou necestou a jeho pomoci rodinám a dětem, které se ocitly v těžké životní situaci.

Z rodinné krize Cestou necestou. O občanském sdružení vypráví místostarosta Lachnit
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Co je posláním této neziskové organizace?

Na naší MČ Praha 5 působí od listopadu 2011 Centrum pro rodinu Cestou necestou, jedná se o občanské sdružení, které má pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí. Posláním je pomoci rodinám a dětem, které se ocitly v těžké životní situaci. Problémy v rodině dítě obrovsky trpí, někdy tyto problémy mohou vést až k ústavní péči. S vědomím toho, že se v nesnázích může ocitnout každý z nás, kladou odborníci z  centra pro rodinu velký důraz na podporu a respekt vůči klientům, nabízí krizovou intervenci a psychoterapii ke zvládnutí těžkých situací, či vyhrocených vztahů v rodině a současně poskytují odbornou pomoc při řešení sociálních obtíží.

Hledají spolu s rodinami bezpečnou cestu ze situací a vztahů, které se zdají být bezvýchodné. Pomáhají dětem řešit osobní problémy a hledat východiska společně s jejich rodinami, pomáhají rodičům v konfliktních situacích, tak, aby jejich děti nebyly zasaženy problémy dospělých a nestávaly se obětí rodinných sporů.  A zároveň pomáhají smutným dětem z rozdělených rodin najít vnitřní klid.

Toto občanské sdružení se také věnuje náhradní rodinné péči, můžete nám o této problematice říci něco více z praxe?

V rámci náhradní rodinné péče úzce spolupracují s Oddělením sociálně-právní ochrany dětí Prahy 5. Se souhlasem tohoto oddělení uzavírají dohody o výkonu pěstounské péče a v této souvislosti jsou pak v kontaktu s rodinou jako klíčoví pracovníci. Pěstounům jsou k dispozici ohledně poradenství a v neposlední řadě zajišťují vzdělávání pro pěstouny, které je povinné ze zákona.

Jaké jsou dosavadní výsledky činnosti Centra pro rodinu Cestou necestou?

Během prvního roku působení se odborníci z centra pro rodinu Cestou necestou setkávali s klienty, jejichž sociální, osobní či rodinný život byl v ohrožení. Tento stav pramenil z hluboké duševní krize či nedostatku základních sociálních dovedností. Nesnadným úkolem, který se podařilo u většiny klientů naplnit, byla samotná motivace ke spolupráci, vyžadující od klientů značnou vnitřní sílu k pohledu a ošetření vlastních bolavých míst, k přijetí sebe sama, což bylo prvním krokem ke změně životního postoje a chování. Zásadní součástí psychosociálního poradenství byla rodinná terapie, kde se znovu buduje důvěra, hranice a především citové pouto mezi dítětem a rodiči.  Mnohdy bylo třeba hledat respektující vztah mezi samotnými rodiči, především v rozvodových sporech.

Pomoc s bydlením, prací, úřady, dluhy, uvítaly především opuštěné maminky, které tíže mnoha problémů stahovala na dno a zásadně ohrožovala děti. Ztrácely naději a bez pomoci by nedokázaly problémy zvládnout. Mnohé maminky byly hluboce vděčné za to, že se o jejich starosti někdo zajímá a pomohl je překonat. Někdy takové problémy skutečně odloučí dítě od mámy a táty. V takovém případě pracovníci centra Cestou necestou po šesti měsících usilovné práce oslavovali spolu s rodiči, že se dítě mohlo znovu vrátit domů. U několika dalších případů se díky doprovázení dětí ze strany odborníků jejich odchodu z rodiny zabránilo.

Centru pro rodinu Cestou necestou se také podařilo najít práci pro některé rodiče klientů přes navázanou spolupráci s úklidovými firmami, což pozitivně ovlivnilo atmosféru v rodinách.

V čem vnímáte největší přínos služby Cestou necestou?

Propojení sociální pomoci a psychoterapie je jedním ze zásadních pilířů odborné práce Cestou necestou o.s. , tato práce je krizová intervence. V praxi to znamená rychlou pomoc klientovi v situaci, kterou prožívá jako velice ohrožující. Krizová intervence vede k řešení akutního problému, zklidnění a nalezení opory. Prioritou je často spolupráce, která se stává dlouhodobou.  Na krizovou intervenci je kladen velký důraz, protože včasná pomoc v akutní těžké situaci proces „uzdravování“ výrazně posílí a urychlí.

Mezi klienty náhradní rodinné péče se daří této organizaci navazovat vzájemnou otevřenou komunikaci a pocit důvěry. Obrovským přínosem je pak zapojení klientů do aktivit, které občanské sdružení poskytuje a v budoucnu bude dále i rozšiřovat.

Občanské sdružení Cestou necestou spolupracuje s dalšími odbornými pracovišti z celé Prahy, s orgány sociálně právní ochrany, se školami a dalšími institucemi. Chtěl bych poděkovat všem, kteří pomáhají pomáhat a klientům za jejich odvahu nebát se požádat o pomoc.

Pracoviště občanského sdružení Cestou necestou najdete na adrese Plzeňská 174, Praha 5, tel.: 251614735, e-mail: info@cestounecestou.org, www.cestounecestou.org.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ava

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama

Další články z rubriky

Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav Bašta

7:17 Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav Bašta

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 vydané loni uvedla, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou…